Масажът с камъни е модерна и доста популярна процедура, предлагана в различни салони. Второто ѝ наименование е „терапия с камъни“. Основната цел на този масаж е релаксация и зареждане с положителни емоции.
Масажът с камъни е вид лечебна процедура. При него се използват естествени материали върху активните точки на тялото и лицето. Резултатът е дълбока релаксация и стимулиране на естествените процеси в организма. Масажът с камъни е приятен начин да събудите физическите и емоционалните си ресурси.
Не всички камъни са подходящи за масаж. Материалите трябва да притежават определени свойства – форма, размер, повърхностна структура и цвят. Смята се, че естествените камъни имат енергийна памет, така че са в състояние да премахнат негативното и да добавят сила към тялото.
Това лечение на важни енергийни центрове ни насърчава да намерим вътрешна хармония.
Масаж с камъни
Според техниката на масаж с камъни той се разделя на:
– горещ – използващ нагряти материали;
– контрастен масаж – с топли и студени камъни;
– масаж със скъпоценни камъни, при който специалист по процедурата подбира специфични минерали и техники в зависимост от клиента.
Според целта на масажа той може да бъде разделен на 4 групи:
– класически;
– моделиране;
– енергийни;
– ароматни.
Какви камъни се използват за масажа?
При класическия горещ масаж се използва вулканичен базалт. Този материал има кръгла, гладка форма и пореста структура. Благодарение на тези свойства базалтът се охлажда бавно и дълго време отдава топлина на тялото. Поради факта, че тези камъни са образувани след изригване на вулкан, те съдържат много енергия от всичките пет елемента.
Базалтът е богат и на важни елементи като магнезий и желязо, така че помага да навлезете в състояние на покой.
Друг материал, който се използва в каменната терапия, е нефритът. Той е отличен проводник на топлина и често се използва за лечебни цели. Масажът с нефрит е помощно средство за цялата имунна система, както и източник на подмладяване и положителни емоции.
Могат да се използват и камъчета, диамант, планински кристал, тюркоаз, лазурит, перли, авантюрин, хематит и морски камъчета.
Показания
Каменната терапия с вулканичен базалт е полезна за хора с болки в ставите и гърба. Масажът с тези камъни облекчава безсънието и помага за справяне с хроничната умора. Мигрена и депресия могат да се лекуват с масажни камъни. Процедурата активира кръвообращението, намалява целулита и редуцира излишното тегло. Масажът на лицето с вулканичен базалт има подмладяващ ефект и почиства порите.
Нефритеният масаж се предписва при сърдечни и съдови заболявания, за пречистване на кръвта и бъбреците, за подобряване на функциите на пикочния мехур, черния дроб и стомаха, както и на други органи и системи. Масажът с нефритени камъни има положителен ефект върху имунната система и подмладява кожата.
Терапията с камъни е полезна за пациенти с проблеми с гръбначния стълб, забавено изтичане на лимфата, вегетативно-съдова дистония, отслабен имунитет и понижен тонус.
Терапията с камъни е полезна и за хората, страдащи от емоционална нестабилност.
Класическият масаж с камъни помага да се избавите от стреса, да се отървете от висцералните мазнини, да нормализирате апетита и съня. Той също така помага да се намери емоционален комфорт, да се отървем от мрачните мисли и да се отпуснем напълно.
Основната техника на масажа с камъни
Масажът не започва без създаване на релаксираща атмосфера. Релаксиращата музика, приглушената светлина и спокойната обстановка са атрибути на терапията с камъни. Камъните се дезинфекцират и след това се нагряват или охлаждат. При горещия масаж се използват материали, които са с температура не по-висока от 55 градуса, а при студения масаж – материали, които са студени до 0 градуса. Контрастният масаж подобрява обмяната на веществата, стеснява и разширява съдовете, премахва венозните задръствания и повишава мускулния тонус.
Преди процедурата тялото се загрява със зехтин, сусам или други масла. След това масажистът подрежда камъни по гърба, краката и ръцете ви. Всички материали се поставят върху биологично активните точки. За да ги стимулира, терапевтът с камъни натиска, разтрива и потупва определени зони на тялото, като се движи от стъпалата нагоре. Масажи могат да се правят и на корема, гърдите, шията и лицето. Цялата процедура продължава 1-2 часа. В края на масажа трябва да се легне и да се почине.
Масаж на лицето с камъни
Масажът с камъни може да се прави и у дома. Нанесете масло от сандалово дърво, розмарин, роза или лавандула върху почистено лице. Уверете се, че камъните не са горещи – поставете ги на гърба на ръката си. Масажирайте лицето си с камъните по протежение на масажните линии в продължение на няколко минути. След това поставете по 1 камък върху челото, бузите и брадичката. Нанесете камъните за 10 минути.
Противопоказания
Въпреки големите си ползи за организма, терапията с камъни има противопоказания. Не трябва да се прилага при остри инфекции, бременност и кърмене, рак, възпалителни процеси на вътрешните органи и сериозни психични заболявания. Въпреки че масажът с камъни е полезен при гръбначни заболявания, той е противопоказен, ако гръбначният стълб е наранен. Не е подходящ и за страдащи от тромбоза, диабет, остра бронхиална астма и тежко акне