Каланетиката е форма на фитнес, специални упражнения, насочени към микросвиване и разтягане на дълбоките мускули. Оригиналността на метода се състои в това, че той представлява набор от статични упражнения, които трябва да се изпълняват много бавно и плавно. Не се нуждаете от специално оборудване: можете да го направите у дома и да постигнете страхотни резултати!
Тайната на високата ефективност и ползите от каланетиката се крие във факта, че по време на тренировката всички мускулни групи работят и получават равномерно натоварване. Това допринася за изгарянето на мазнините, намалява теглото и обема на тялото, прави фигурата ви по-стройна, укрепва имунната ви система и има благоприятен ефект върху цялостното ви здраве.
Какви са ползите от каланетика?
Днес е малко вероятно да срещнете жена, която не мечтае да има идеална фигура. Диетолозите от цял свят са единодушни, че правилното хранене в комбинация с редовни физически упражнения и фитнес и други спортове е най-ефективният начин за предотвратяване и борба с наднорменото тегло и проявите на остеохондроза. Каланетиката е чудесно решение за много хора, особено за тези, на които са противопоказни силовите тренировки.
Каланетиката се основава на класически йога асани и продължителни статични упражнения, редувани с разтягане. Няма силови позиции, няма резки движения или скокове, така че рискът от нараняване е сведен до нула. По време на урока всички мускули работят едновременно, което премахва неравномерното напрежение и дискомфорта. Тренировката прилича малко на обучение в балетно студио, но всичко се прави много бавно. Задръжте статична поза за 60 до 100 секунди.
Ползите от редовното обучение по каланетика са следните:
– ви помогне да се отървете от излишните килограми и да придобиете желаната форма;
– Подобрява стойката, подвижността и гъвкавостта на ставите;
– активира и нормализира метаболизма – обмяната на веществата в организма;
– укрепване и тонизиране на почти всички мускулни групи;
– да ви помогне да усещате и контролирате тялото си по-добре;
– укрепване на имунната система – подобряване на имунната система;
– успокояване и постигане на хармония на тялото и ума.
Най-важното предимство на техниката е, че тя е достъпна за тези, които по различни причини не искат или не могат да посещават фитнес зала или фитнес клуб. Подходящ е и за много млади момичета и по-възрастни дами. Хората с наднормено тегло или хронични заболявания могат да го правят. А каланетиката е много по-ефективна от много други форми на фитнес, като например фитнеса, аеробиката и пилатеса.
Как работи? Високо ефективните упражнения за коригиране на фигурата се постигат благодарение на факта, че дългосрочното статично натоварване в метаболизма на мускулите се ускорява значително, много повече в сравнение с цикличното натоварване. Това води до активно изгаряне на калории, но не увеличава мускулната маса.
Малко история
Каланетиката се появява сравнително скоро, през 60-те години на миналия век. Създателят на „тихата гимнастика“ е Калан Пинкни. В детството си има сериозни проблеми със ставите и гърба. Когато болката става непоносима, лекарите препоръчват операция. Тя не желае да стига до крайности и решава да направи нещо за собственото си здраве.
На Калан ѝ хрумва идея за система от специални упражнения, които да ѝ помогнат да се отърве от болката. И тъй като тя е била обучена като балерина, познавала е много добре анатомията си и е можела да манипулира тялото си много добре, идеята се оказала много ефективна и ефикасна: болките в гърба и ставите ѝ се премахнали, а тялото ѝ отново станало гъвкаво и силно. Но благодарение на упоритост, постоянство и постоянни тренировки тя успява да постигне този зашеметяващ резултат!
Интересен факт: Калан Пинкни е написала девет книги за своя метод, като заглавието на първата е: „10 години по-млади за 10 часа“. Видео уроците на тази невероятна жена са много популярни и днес, тъй като са ярко потвърждение на ефективността на тази уникална гимнастика.
Вреди и противопоказания на Callanetics
Подобно на всеки друг вид физическа активност, статичните упражнения също имат определени противопоказания. След операция е строго забранено да се правят упражнения по метода на Калан-Пинкни в продължение на една година, а след цезарово сечение – в продължение на 1,5 години.
Съществуват частични и временни ограничения за следните проблеми
– заболявания на сърцето, съдовете и зрителните органи;
– Наличие на хемороиди;
– Наранявания и проблеми с гръбначния стълб;
– бронхиална астма;
– варикозни вени;
– Скорошна история на инфекциозните болести.
Във всички случаи трябва предварително да се консултирате с лекар. Ако има някакви частични противопоказания, трябва да работите с опитен фитнес инструктор, за да намерите подходящи упражнения, които не натоварват определени мускули.
Важно: Винаги се консултирайте с Вашия лекар, преди да започнете да тренирате. Не забравяйте, че винаги трябва да се упражнявате умерено и да спазвате техниката на упражненията. Започнете постепенно с няколко минути и постепенно увеличавайте натоварването и продължителността!
Колко калории изгаря една тренировка?
Това е един от основните въпроси за тези, които искат да отслабнат!
Това зависи от интензивността и продължителността на тренировката, така че могат да се посочат само приблизителни стойности:
– при ниска интензивност (3 до 6 по 10-степенната скала) – за един час се изгарят около 250 калории;
– При висока интензивност (от 6 до 10 точки) за един час се изгарят от 350 до 390 калории.
Изчислено е, че само един час каланетика може да замени 24 часа аеробика, а разходът на енергия по време на статичните упражнения е седем пъти по-голям, отколкото по време на оформянето.
Това е интересно! Каланетиката често е наричана „гимнастика на неудобната стойка“. И това е напълно вярно, защото по време на занятията се налага да застинете в позиции, които са неестествени за човек в нормалния живот. Но именно в такива пози мускулите се упражняват най-добре!
Каланетиката е идеален фитнес вариант, ако
– искате да намалите телесната си маса, да се отървете от мазнините, да коригирате фигурата и стойката си;
– не искате или не можете да тренирате с високо темпо или с тежести – правете лицеви опори, бягайте, изтощавайте се до изтощение;
– нямат възможност да посещават фитнес залата поради ограничено време или други причини;
– искате да се научите да владеете тялото си и да подобрите координацията на движенията си;
– Обичате да правите грациозни, спокойни и плавни движения на фона на тиха музика.
Правилният начин за правене на каланетика
Следват някои основни правила, които трябва да се спазват при практикуване на каланетика:
- Не се натоварвайте прекалено; правете само това, за което тялото ви е готово; започнете с 15 минути или разделете едночасова тренировка на три 20-минутни закуски.
- Не забравяйте да почивате – ако започнете да изпитвате силна болка в мускулите, непременно спрете и починете, след което продължете.
- Опитайте се да дишате равномерно, без да задържате дъха си или да ускорявате обичайния си ритъм.
- Упражнявайте се в тишина или с тиха, спокойна музика, за да не се разсейвате и да не губите ритъма си.
- Правете упражненията си пред огледало, което ви улеснява да се ориентирате добре в позите, които искате да заемете.
- Започнете гимнастиката на празен стомах – трябва да минат поне два часа след хранене.
- Методът ще бъде по-ефективен в комбинация с балансирана диета и достатъчен сън през нощта.
През началния етап (2-3 месеца) се препоръчва да тренирате 3 пъти седмично по 60 минути. След като постигнете определени резултати, можете да тренирате два пъти седмично. След това един час тренировки веднъж на всеки седем дни е достатъчен, за да се поддържа постигнатата форма.
Важен момент! Едно от основните предимства на каланетиката е, че тренировките могат да се провеждат у дома, без да се налага да се посещава фитнес зала или фитнес клуб. И това не изисква специално оборудване, скъпи джаджи или специална спортна униформа.
Основни упражнения
Пълният курс по каланетика се състои от 29 специални упражнения. По време на изпълнението им се включват всички мускули на тялото. Но основният акцент все още е върху проблемните зони – коремната преса, бедрата и задните части.
Няколко популярни и ефективни упражнения за оформяне на тялото:
За подобряване на стойката. Застанете в изправено положение с длани нагоре на височината на раменете. Извъртете дланите си колкото е възможно повече навън и след това внимателно издърпайте ръцете си назад. Опитайте се да сплетете пръстите на ръцете си, без да сгъвате лактите си, и правете бавни кръгови движения с раменете си. Повторете от 50 до 100 пъти.
- За да се „отървете“ от стомаха. Легнете по гръб с леко свити и раздалечени колене. Повдигнете раменете и главата си, а краката – от пода на около 15 см. След това изправете единия си крак и го насочете перпендикулярно нагоре към тавана. Ако имате затруднения, можете да помогнете с ръцете си. Заемете това положение за няколко секунди. През това време гърбът и седалището трябва да са плътно притиснати към пода. Повторете тази позиция 10-15 пъти, като редувате краката.
- За тънки крака. Поставете прав крак върху облегалката на стола и вдигнете ръцете си нагоре. Бавно се наведете към стъпалото си, като се опитвате да го достигнете. Повторете четиридесет до петдесет пъти, като редувате краката.
- За стягане на седалището и бедрата. Седнете на лявата си седалищна част пред стол, свийте коляното си и притиснете стъпалото си към пода. Десният крак е изпънат назад и леко свит. Поставете дясната си ръка върху бедрото и го избутайте напред, сякаш го бутате, докато лявата ръка се държи за стола. Повдигнете коляното на 5-6 см и го движете плавно напред-назад с амплитуда от няколко сантиметра. Повторете 100 пъти, като сменяте позицията.
И няколко думи в заключение. Каланетика не е панацея и не е магическо хапче за отслабване! Ако се упражнявате редовно, но продължавате да злоупотребявате със сладки, мазни и брашнени храни и не се отказвате от лошите си навици, не очаквайте да постигнете добри резултати!