Липсата на двигателна активност се нарича хиподинамия. Това е бичът на нашето време. Парадоксално е, че въпреки нарастващата скорост на живот, физическата активност на хората намалява. За това красноречиво свидетелстват статистически данни за увеличаващия се брой на сърдечно-съдовите заболявания и на затлъстяването. Болести, които все повече засягат млади хора и деца.
Колко трябва да ходите?
Няма човек, който да не знае, че на ден трябва да се изминават минимум 10 000 крачки. Но това не е толкова медицински доказан факт, колкото умел маркетингов трик. През 60-те години на миналия век на пазара се появява ново изобретение- крачкомер. В опита си да го продадат, японски търговци си измислят твърдението за 10 000 хиляди крачки. Оттогава хората са убедени, че именно толкова са стъпките, които трябва да извървяват всеки ден, за да бъдат здрави.
След редица спорове между специалистите, се установява следното: ако всеки ден се увеличава броя на извървените крачките, то това ще повлияе позитивно на цялостното здравословно състояние. Но дали всички се стремят към заветния брой стъпки?
Служител в офис, който прекарва деня си пред компютъра, придвижва се до и от работа с обществен транспорт и не прави физически упражнения, изминава не повече от 3500-5000 крачки на ден. Той води заседнал начин на живот, който представлява заплаха за здравето. Дори с допълнителни разходки, той трудно може да достигне повече от 7000 стъпки.
Но и правилото за 10 000 крачки на ден не ви гарантира необходимата физическа активност. Наистина активен начин на живот може да постигне само човек, който прави поне 12 500 крачки на ден.
Защо ходенето е полезно?
1. Ходенето активира кръвообращението, така че кръвта се насища с кислород. В резултат на това:
- Активното снабдяване на органите и тъканите с кислород позволява нормално храносмилане и метаболизъм, което е отлична превенция на захарния диабет;
- Метаболизмът се забързва и това води до отслабване;
- Проучване, проведено от американски кардиолози, показва, че ходенето пеша намалява риска от сърдечносъдови заболявания с 31%;
- Мускулно-скелетните проблеми, причинени от липсата на движение, изчезват;
- Костите се удебеляват, което намалява риска от счупване;
- Скорошни проучвания показват, че ходенето пеша намалява очното налягане и съответно риска от глаукома;
- Увеличаването на притока на кръв към мозъка подобрява концентрацията и паметта и дори намалява риска от болестта на Алцхаймер;
- Кожата става по-стегната и свежа.
2. Ходенето е отличен начин за борба с депресията и потиснатостта. Движението освобождават ендорфини – хормон на радостта.
3. За да се разхождате, не е необходимо да купувате фитнес оборудване, това е напълно безплатен начин да подобрите здравето си.
4. Няма противопоказания за ходене – то е подходящо за всеки, независимо от възрастта или първоначалното ниво на физическа подготовка.
Стъпка по стъпка
Всяко начало е трудно. Не е лесно да извървите 10 000 крачки, ако до скоро най-дългата ви разходка е била до спирката на градския транспорт. Ако изпитвате затруднения при продължително ходене- започнете с малки стъпки и ги увеличавайте. Следете напредъка си: има фитнес гривни и много мобилни приложения, с които можете да проследите напредъка си. Освен това можете да „съберете“ няколкостотин или дори хиляди стъпки в допълнение към ежедневните си разходки. Ето някои прости трикове:
- Намалете използването на асансьора: няколко изминати етажа се равняват на 50-70 стъпки.
- Излезте от вкъщи малко по-рано, за да изминете няколко спирки до работа. Това минимално усилие на волята ще ви донесе поне хиляда крачки на ден.
- Създайте си домакински задължения. Изненадващо е, че докато готвят, домакините могат да изминат около 5000 крачки. Това е перфектната активност- ще успеете да почистите и да се погрижите за здравето си едновременно.
Важни съвети
- Изберете внимателно обувките си, за да си осигурите удобна разходка.
- Променяйте маршрута си често, за да си създадете разнообразие.
- Изпийте чаша вода преди и след разходката си. Ако се разхождате повече от половин час, отпивайте по няколко глътки на всеки 10 минути.
- Не се опитвайте да извървите 5-10 км наведнъж. Много по-полезно е да ходите малко, но често, отколкото да преодолеете наведнъж голямо разстояние, а след това да се откажете от ходенето.
ВИЖТЕ ОЩЕ…
Фитнес залата – откъде да започнете?
Каква е разликата между стречинг и пилатес?
Какво представлява cycling тренировката във фитнеса?