Красива фигура и загуба на тегло, възстановяване след травма, тренировка на мускулите – ползите от умелото използване на това просто и достъпно спортно оборудване могат да бъдат осезаеми. Фитболът се появи в живота ни преди няколко десетилетия, а сега е невъзможно да си представим фитнес зала или рехабилитационен център без него. Фитнес и йога, терапевтични упражнения и пилатес, домашни занимания – използването на гимнастическа топка дава невероятен ефект. Нека поговорим повече за това спортно оборудване и как можете да се възползвате от упражненията с фитбол.
Какво представлява фитболът?
Фитболът е еластична гимнастическа топка с голям диаметър, изработена от здрава PVC и надута с въздух. Този вид спортно оборудване се нарича още ортопедично или швейцарско – по името на мястото на изобретяването му. Идеята е разработена в средата на ХХ век от детския физиотерапевт Сюзън Клайнфогелбах, която е рехабилитирала деца с церебрална парализа. От 60-те години на миналия век изобретението започва да се използва в цял свят. А две десетилетия по-късно американската лекарка Джоан Познер Мауер включва упражненията с фитбол в програмата за рехабилитация на пациенти след травми на опорно-двигателния апарат и топката започва да се използва в лечебната физкултура. По-късно популярността на този тренажор нарасна и той се разпространи по целия свят.
Фитбол (fitball) на английски език – съчетание от думите „стройност“ и „топка“: името точно отговаря на съдържанието. Това е ефективен тренажор, достъпен за всеки, който може просто да се издуе и сложи на рафта и лесно да се вземе със себе си на път! При изработката на този снаряд се използва технологията Anti-Burst System, която предотвратява спукването на топката: в резултат на това тя може да издържи на натоварване до 300 кг!
Хората обърнаха внимание на възможностите, които предлага гимнастическата топка като универсално евтино фитнес оборудване, и започнаха да я използват за упражнения не само във фитнес зали и рехабилитационни центрове, но и у дома. Тренировките с фитбол укрепват мускулния корсет, помагат за възстановяване след травми, за отслабване, за премахване на целулита, за развиване на сръчността и координацията на движенията.
Особеността на упражненията с топка – в простотата и ефективността на използването им, което позволява използването на този инструмент за хора от всички възрасти, пол и здравословно състояние. И още един важен положителен момент: при всичките си предимства фитбол може да си позволи всеки – и ученици, и възрастни хора. А по популярност гимнастическите топки могат да си съперничат с гиричките или експандера.
Внимание! Не бъркайте фитбола с медбол – медицинска топка. Последната е с малки размери, тегло – от 1 до 12 кг и се използва като алтернатива на гиричките или дъмбелите.
Разнообразие от гимнастически топки
Въпреки простотата и многофункционалността на гимнастическите топки, те имат няколко разновидности. Гимнастическите топки се различават по цвят, диаметър, твърдост и текстура. Диаметърът на швейцарската топка варира от 45 до 95 см и се избира според човешките нужди и индивидуалните характеристики. Твърдостта зависи от степента на напомпване на топката и от плътността на материала, от който е изработена фитболната топка. Според текстурата швейцарските топки се разделят на няколко категории.
– Гладки. Това е универсален вид фитнес топка, тя може да се види по-често от другите във фитнес залите. Такива снаряди се използват за релаксация, отпускане на мускулите на гърба, укрепване на коремните мускули.
– Хопперите са топки с „рога“. Препоръчват се за деца, бременни жени. Върху топката с дръжки е по-лесно да запазите равновесие по време на тренировка.
– Топките с шипове (с неравности). Това е масажен тип фитнес топка: упражненията с нея раздвижват кръвта и имат антицелулитен ефект.
Това е интересно! Цветът на фитбола няма голямо значение, но ако изберете топка в любимия си нюанс, ползите пак ще са налице: учените са доказали, че тялото и психиката ни са чувствителни към цветовия спектър. Така например синият тон успокоява, червеният добавя енергия, зеленият – премахва умората, а розовият и жълтият цвят – подобряват настроението и прогонват депресията.
Ползи от упражненията на фитбол
Особеността на фитбола, която го прави универсален, е, че по време на упражненията с него в работата се включват едновременно двигателният, вестибуларният, зрителният и тактилният апарат. Упражненията с топки са безопасни и забавни. Но най-важното – това са неоспоримите ползи от упражненията с фитбол за организма. Какъв ефект може да се получи при работа с гимнастическа топка?
– Правилна стойка. Всяко упражнение с топка укрепва мускулите на гърба, без да ги претоварва. Поради необходимостта от поддържане на равновесие в работата се включват видове мускули, които не участват в други видове тренировки. Тя укрепва мускулния корсет около гърба.
– Трениране на вестибуларния апарат – с времето се развива способността за автоматично запазване на равновесие, подобрява се координацията на движенията.
– Подобряване на сърдечно-съдовата и дихателната система чрез активиране на кръвоснабдяването.
– Укрепване на нервната система. Заниманията с фитбол повдигат настроението, помагат ви да се отпуснете и да се освободите от стреса.
– Развитие на гъвкавостта и пластичността. По време на упражненията всички мускули се размачкват, ставите се разтоварват и разтягат, а скобите се премахват.
– Ускоряване на обмяната на веществата и изгаряне на мазнините. Цялостните програми за упражнения с фитбол допринасят за избавяне от излишните килограми. За жените ползата от тренировките е възможността да се сдобият с перфектна релефна фигура, красива коремна преса, стегнати задни части, да премахнат мастните натрупвания от бедрата.
Като странична бележка. За да извлечете първата полза от швейцарската топка, трябва само да седнете върху нея: тя вече „работи“ за красива стойка! В скандинавските страни много хора я използват вместо стол. Това е толкова ненатрапчива полза. А ако направите малък скок върху швейцарската топка, освобождаването на серотонин в кръвта – хормонът на щастието – ще ви осигури добро настроение.