Тренировките у дома имат много предимства. Най-важното от който е спестяването на време. Има, обаче, едно голямо „НО“- трябва да разполагате с достатъчно спортна екипировка. В противен случай няма да може да изпълнявате ефективно упражненията си. Това важи с особена сила за хората, които се занимават със силови спортове, като например културизъм. Затова нека разгледаме минималното оборудване, от което се нуждае един усилено трениращ човек за пълноценни тренировки у дома.
Основно оборудване
Първото и най-важно нещо, от което се нуждаете, са щанга и тежести. Без тях всичките ви усилия ще се превърнат в загуба на време. Не пестете от тях.
Вторият важен уред е пейка със стойка за лежанка. Желателно е пейката да има регулируем ъгъл на наклона на облегалката – това ще ви позволи да изпълнявате по-голям брой упражнения за различни мускулни групи.
След това не забравяйте да прибавите към уредите си регулируеми стойки за клек. Тяхното предимство е, че могат да се избутат към стената, когато не са необходими, и да освободят място в центъра на вашия домашен фитнес. По желание може да си закупите и успоредка.
Тежести
- Щанга
Изберете щанга спрямо вашите възможности. Препоръчително е да си купите такава с тежест поне 100 кг. Ако мислите, че тези килограми няма да са ви достатъчни, може да закупите допълнителни дискове за щанги.
- Дъмбели/ Гирички
Ако можете да си позволите няколко комплекта гирички, не се колебайте и ги купете. Но при по-малък бюджетът или липса на пространство, може да си вземете чифт дъмбели с общо тегло 25-50 кг. Може гиричките да имат и по-голяма тежест, всичко зависи от силовите ви възможности.
Допълнително оборудване
Уверете се, че имате голямо огледало в домашната си фитнес зала. Това е необходимо не само за да се възхищавате на мускулатурата си, но и за да контролирате техниката на упражненията. Друго добро допълнение са тонколони. Много по-лесно и забавно е да се упражнявате с любимите си хитове.
Не забравяйте за безопасността. Ако се занимавате със силови тренировки, е добре да тренирате с партньор. Той ще следи за техниката ви и ще помага при тежки упражнения като клекове и мъртва тяга.
Колко ще струва?
Всичко зависи от вашите възможности. Можете да си направите уютна домашна фитнес зала и да похарчите около 4000 лева. Ако сте решили, че се нуждаете от повече и по- модерно оборудване, то сумите могат да скочат до 40 000 лева.
Такава инвестиция изглежда доста висока, но все пак трябва да имате предвид две неща. Първо, вероятно ще използвате това оборудване до края на живота си. Второ, то не се износва. Няма да ви се налага да купувате скъпи резервни части. Дори не е необходимо да се грижите за него, а само да го почиствате след употреба.
Ако разделите цената на оборудването на годините на използване, ще видите, че годишните разходи са близки до нулата. Може да се каже, че никоя друга покупка няма да даде толкова добра възвръщаемост на инвестицията, колкото оборудването за тренировки.
За любителите на аеробиката
Ако сте от хората, които предпочитат аеробните упражнения пред силовите тренировки, няма да се нуждаете от много тренировъчно оборудване. За пълноценна тренировка у дома ще ви е необходимо:
- Въже за скачане
- Фитбол
- Малки дъмбели (с тегло 2,5-5 кг)
- Постелка
- Ластик за тренировки
Добре е да разполагате и с велосипед за упражнения или бягаща пътека (но не е задължително). С тяхна помощ ще се отървете от излишните килограми и ще тренирате издръжливостта си. Цялото оборудване е лесно достъпно във всеки спортен магазин.
Успех с домашните тренировки!