Горилите са най-големите живи примати в света и споделят повече от 98% от нашия генетичен код, което ги прави едни от най-близките ни роднини. Те живеят на стада със сложна социална структура и имат поведение, което повечето от нас могат да разпознаят от общуването със собствените си семейства. Въпреки (или може би поради) приликите между нашия и техния вид, всички африкански горили са застрашени или критично застрашени. Застрашени от унищожаване на местообитанията, бракониерство и болести, да ги видите в дивата природа е привилегия, която бъдещите поколения може никога да не получат.
Тази статия не е изчерпателен списък на всички страни, в които живеят горили, а по-скоро препоръка за най-добрите места за успешен поход за горили.
Различни видове горили
Съществуват два вида горили: източни и западни горили. Тези два вида се разделят на подвидове, най-разпространените от които са западната низинна горила, източната низинна горила или горилата на Грауер и планинската горила. Западната низинна горила е най-малкият, най-многобройният и широко разпространен подвид горила. Обитава ниските гори и блатата на Централна Африка, включително Камерун, Габон, Централноафриканската република и Република Конго. В дивата природа са останали около 100 000 западни низинни горили.
Горилата на Грауер е най-големият подвид горила, който се среща само в Демократична република Конго (ДРК). Смята се, че в планинските гори в източната част на страната има по-малко от 4000 екземпляра. Планинските горили са още по-малко – малко над 1000 индивида, разделени на две отделни популации. Едната е в планината Вирунга (достъпна от Руанда, Уганда или Демократична република Конго), а другата е ограничена в непроходимия национален парк Бвинди в Уганда.
Какво да очаквате
Където и да решите да тръгнете на трекинг с горили, важно е да помните, че ще трябва да се потрудите, за да намерите войници, и че наблюденията никога не са гарантирани. Всички видове горили са се научили да се държат възможно най-далеч от хората и пътуването до тях обикновено включва няколко часа ходене през гъста растителност. Очаквайте много чакане и бъдете готови за жилещи насекоми и силна жега. Въпреки това, свикналите войници са свикнали с човешките посетители, така че когато ги откриете, можете да се приближите съвсем близо до тях, което ще ви позволи да се насладите на невероятна среща, която си заслужава.
Правила и разпоредби
Тъй като горилите са много уязвими, взаимодействието с хората е строго регламентирано, за да се сведе до минимум излагането на риск и да се гарантира безопасността на всички участници. Ще ви е необходимо разрешение за преходи с горили (туроператорът трябва да го осигури за вас – очаквайте да струва от 400 долара в Демократична република Конго до 1500 долара в Руанда). За всяко място се издават само определен брой дневни разрешителни, така че се препоръчва резервация възможно най-рано. Правилата могат да се различават леко в отделните държави, но като цяло са сходни със следните препоръки на Съвета за развитие на Руанда:
– За да се сведе до минимум възможността за предаване на болести на хората, посетителите трябва да се държат на разстояние 7 м от горилите. Ако имате настинка, грип или друго инфекциозно заболяване, моля, не посещавайте горилите.
– Времето за разглеждане е ограничено до един час.
– Максимум 8 посетители на група.
– Плюенето в парка е строго забранено.
– Ако се наложи да кашляте, покрийте устата си и се обърнете настрани от горилите.
– Когато сте с горилите, не говорете много силно.
– Опитайте се да не правите бързи движения, които могат да изплашат горилите.
– Ако горила се нахвърли върху вас или започне да крещи, не се плашете, стойте неподвижно, гледайте далеч от горилата и следвайте инструкциите на водача.
– Не изхвърляйте отпадъци.
– Не използвайте светкавица за правене на снимки.
– Проследяването може да се извършва от лица на възраст над 16 години.
Най-добрите места за наблюдение на планински горили
Уганда
В Уганда има две места за наблюдение на горили. Първият и най-популярен е непроходимият национален парк Бвинди. Признат от ЮНЕСКО, този резерват обхваща 321 квадратни километра гъста, изпълнена с мъгла тропическа гора, за която се смята, че е на повече от 25 000 години. В него живее около половината от световната популация на планински горили, включително девет индивида, които са били следени или са нощували.
Вторият, по-слабо посещаван вариант е Национален парк „Мгахинга Горила“, разположен в крайния югозападен ъгъл на страната по склоновете на планината Вирунга. Граничи с Руанда и Демократична република Конго, има площ от малко под 34 кв. км и е най-малкият национален парк в Уганда. Той е дом на едно стадо горили.
Руанда
Посетителите на Руанда могат да наблюдават горили в Националния парк „Вулкани“. Разположен в северозападната част на страната, паркът заема площ от 160 кв. км в планината Вирунга и е известен като мястото, където е работила и починала изследователката на горилите Даян Фоси. В гората е по-лесно да се ориентирате, отколкото в Бвинди, и има 10 групи горили, които са свикнали с горилите.
Най-добрите места за наблюдение на горили Grauer
Демократична република Конго
Руанда и Уганда са по-сигурният избор за тези, които искат да видят планински горили, но ДРК е единствената възможност за тези, които търсят ендемичната горила на Грауер. Живеят в първичните дъждовни гори на изток и се срещат най-вече в националния парк Кахузи-Биега (обект на световното наследство на ЮНЕСКО) и в националния парк Майко.
Най-добрите места за наблюдение на горили в Западните низини
Република Конго
Разположен в северната част на страната, националният парк Озала-Кокуа някога е бил дом на повече от 22 000 горили от Западните низини. Популацията е унищожена от епидемията от ебола в началото на 2000 г., но оттогава се възстановява, така че паркът остава първото място, където може да се види този вид. Има две единици, които могат да бъдат проследявани от туристите.
Габон
В много от 13-те национални парка на Габон живеят популации на равнинни горили. Първият парк, който се опитва да опитоми стадо горили, е националният парк Мукалаба-Дуду и сега туристите могат да ги последват пеша дълбоко в гората. Други паркове за горили са Ивиндо и крайбрежният национален парк Лоанго, въпреки че туристическата инфраструктура и на двете места е минимална.