Често можете да чуете, че след 40 години няма смисъл да се разтягате.
– Първо, това не е вярно! Гъвкавостта е много индивидуален параметър и понякога абсолютно неспортсменски в младежка възраст хората в зряла възраст постигат впечатляващи резултати. И, обратно, има абсолютно „дървени“ по природа млади момичета.
– Второ, разтягането на мускулите е естествен, замислен от природата механизъм за саморегулация (спомнете си с какво удоволствие се разтягаме сутрин). По този начин тялото ни регулира дейността на системите и органите.
С всяка изминала година мускулите стават все по-твърди, а съединителната тъкан губи своята еластичност. Ето защо шоковите натоварвания като аеробика или бягане при зрелите жени могат да доведат до травми. Напротив, стречингът ще постави биологичния часовник на пауза.
Могат ли бременните жени да практикуват стречинг?
Стречингът е един от малкото видове фитнес, който може да се практикува на всеки етап от бременността, чак до раждането. Редовните упражнения правят кожата по-еластична и многократно намаляват вероятността от поява на стрии.
Като активира всички основни мускулни групи, комплексът от упражнения намалява натоварването на гръбначния стълб и облекчава бъдещите майки от болки в долната част на гърба. Умението да усещате тялото си ще ви помогне и при раждането: по правило жените, които редовно намират време да посещават фитнес клуб, раждат лесно и безболезнено.
Противопоказани по време на бременност са усукването и навеждането назад, лежането по корем и всички упражнения, които ангажират коремните мускули. Ако по време на упражненията се появят гадене, замайване и тежест в долната част на корема, тренировката трябва да се прекрати незабавно.
Видове разтягане
Всички упражнения за разтягане могат да бъдат разделени на три основни категории:
– Статично разтягане. След като заеме определена позиция, човек застива за няколко секунди, понякога дори минути, като се концентрира върху съответните мускули.
– Динамично разтягане. Това са меки пружиниращи движения, чиято амплитуда се разширява с всяко приближаване.
– Балистично разтягане. Широки люлеещи се движения на краката или ръцете, които се повтарят многократно. Обикновено от тези упражнения се съставя планът за загряване.
Статичното разтягане прави ставите и сухожилията по-еластични и развива цялостната гъвкавост. Динамичните и балистичните разновидности имат за цел да подобрят ловкостта и да увеличат мускулната сила и мощ.
Вреди и противопоказания на стречинга
При всичките си ползи стречингът е сериозно натоварване за гърба и ставите. Затова в някои случаи е по-добре да се откажете от заниманията със стречинг:
Противопоказания:
Възстановителният период след фрактури.
Изкълчване на ставите.
Херния на гръбначния стълб.
Тромбофлебит и разширени вени.
Артроза и артрит в периода на обостряне.
Най-голяма вреда по време на упражненията за разтягане носи желанието да се постигне целта възможно най-скоро. Стречингът през разкъсване неизбежно води до травми, както и до неправилна техника на упражненията. Искате ли да седнете на сплит, спрете аматьорски! Стречингът, особено в началото, си заслужава да се прави под ръководството на опитен инструктор.
Съвети за начинаещи
За да почувствате ползите от стречинга, инструкторите съветват да се разтягате по 30 минути 2-4 пъти седмично. Това може да бъде както самостоятелно упражнение, така и част от тренировъчна програма. Във втория случай балистичният и динамичен стречинг започва със силова или кардио тренировка и продължава не повече от 5-7 минути. Правилно е сесията да завърши със статично разтягане. Не е необходимо да се бърза:
– дишайте плавно и спокойно;
– Не правете резки движения;
– Усетете границата, отвъд която приятното напрежение се превръща в пареща болка.
Обувките за стречинг може изобщо да не са необходими: в някои фитнес зали момичетата носят чорапи, но в повечето случаи се справят без тях. Но на дрехите за стречинг трябва да се обърне специално внимание. Тя трябва да е плътна, еластична и много удобна. В противен случай постоянно ще ви разсейва изпуснато рамо или твърде открита талия.
Моля, обърнете внимание: строго забранено е да се комбинират силови упражнения с движения, които развиват гъвкавостта! Това ще намали мускулната сила и ще увеличи риска от травми.