Много от нас, които ежедневно се сблъскват с опитен манипулатор, дори не осъзнават, че умът им се подчинява на другия човек. И така, как манипулаторът успява да подчини волята на друг човек? Това е просто: съществуват достъпни за всеки техники, които ви позволяват да контролирате мислите и поведението на събеседника. Важно е да познавате тези техники, за да не се „хванете на кукичката“. В психологията този метод на манипулация се нарича невролингвистично програмиране или НЛП.
Нека изброим основните от тези техники:
– Постоянно уточняване на информацията. Ако при разговор със събеседника човек често разпитва, сякаш за да разбере по-добре темата и да усвои информацията, това може да означава нещо съвсем друго. Всъщност той/тя повтаря изреченията, които е чул/а по време на разговора, но добавя към тях свой собствен смисъл, фрази и пояснения.
– Огледално отразяване. За да създаде среда на доверие, манипулаторът може да копира интонациите, движенията, погледа и изражението на лицето на опонента си, който подсъзнателно се разпознава в такова „огледало“ и започва да слуша и да се доверява на този човек.
– Инертно съгласие. Манипулаторът задава на събеседника си няколко насочващи въпроса, като ги формулира така, че отговорът да е недвусмислено „да“. Тогава и на следващия въпрос (например четвъртия) ще бъде отговорено утвърдително.
– Промяна на темата. За да се осъществи манипулацията, човек може постоянно да прескача от една тема на друга, като превключва вниманието на събеседника си. Защо е необходимо това? Така тази информация, която той е изказал по-рано, няма време да бъде обработена от мозъка.
– Измамна дистанцираност. Възможно е манипулаторът да не обръща внимание на това, което се казва, което кара събеседника да се активира и да пусне колкото се може повече информация.
– Фалшива слабост. Изпитваме съжаление и покровителство към по-слабия човек, затова някои симулират уязвимост и безпомощност, за да спечелят нещо повече.
– Използване на „котва“. Закрепването е начин за създаване на рефлексивна реакция. „Котвата“ в разговора може да бъде създадена умишлено с думи, жестове или чрез създаване на конкретна ситуация. И след това провокира „закотвената“ ситуация, за да предизвика желаната от манипулатора реакция у събеседника.
Всяка от техниките на НЛП може да се използва с предимство. Например психолозите го използват за облекчаване на напрежението, освобождаване от страхове и комплекси и облекчаване на пристъпи на агресия.
Как да разберете дали сте манипулирани?
Манипулацията винаги е измама и известно изкривяване на достоверна информация. Ето защо е толкова важно да бъдете себе си и да се научите да разпознавате, че ви манипулират. Много е вероятно да имате „късмет“ да се срещнете с него по време или след комуникацията:
– сте в лошо настроение;
– да се чувствате незначителни или глупави;
– се чувствате виновни;
– сте тревожни;
– подсъзнателно не искате повече да говорите с този човек;
– възникват отрицателни емоции, които не можете да контролирате;
– светът изглежда враждебен;
– не можете да постигнете целите си.
Очевидно е, че този списък е само примерен и може да бъде продължен. Но е факт, че когато сте манипулирани, губите истинската си същност. Това може да се случи на всеки от нас, никой не е застрахован, затова е толкова важно да знаем как да се противопоставим на манипулацията.
Продължение: Как да не се поддаваме на манипулатора?