Умелият манипулатор е труден за разобличаване, но на интуитивно ниво човек може да усети, че върху неговата личност и воля се оказва натиск.
„Моля, отстъпете, много ми е трудно да стоя“ и “ Можете да уважите възрастта ми и да се изправите! Никакво възпитание!“ – усещате разликата? Първото е искане, а второто е чиста манипулация.
Днес ще поговорим за понятието „емоционално насилие“, ще ви разкажем какви са техниките за манипулация и как да им се противопоставите.
Какво е манипулация?
Манипулацията е психологическо въздействие върху човека с цел да се променят мисленето и поведението му, да се накара да предприеме необходимите действия, да се създаде привързаност. Манипулаторът с помощта на прости похвати променя гледната точка и реакциите на събеседника в посока, която му е необходима или изгодна.
Манипулаторът може да манипулира хората както с хуманни цели (развитие, премахване на лоши навици, облекчаване на стреса), така и с егоистични цели (да контролира ситуацията и човека, да го направи зависим от себе си, да предизвика чувство за вина и да получи действие).
Манипулаторът не може да заповядва директно, защото човек няма просто да се подчини на заповедите му, затова той внушава на хората да правят определени неща чрез молби, уговорки, обвинения или други безхитростни трикове.
Някои позиции изискват способността да манипулирате хората, за да постигнете необходимата цел в професионалния си живот. Психолозите, обучителите, търговците и мениджърите не могат да изпълняват задълженията си, ако не владеят манипулативните техники. Но когато манипулацията се използва за лични или егоистични цели, тя със сигурност е неморална. Освен това манипулацията води до опасни последици за жертвата: загуба на представа за себе си, понижено самочувствие, психични разстройства и тревожност.
Какви видове манипулации има?
Психологическите манипулации могат да бъдат различни видове в зависимост от това какво иска да постигне манипулаторът.
Съществуват три основни вида манипулации:
1. Да се обезценят постиженията. Обект на подобна манипулация са хора, които са податливи, неконфликтни, несигурни в собствените си способности. Например, ако родителите постоянно казват на детето си: „Ти си безмозъчен лентяй!“, детето дори не обмисля възможността да бъде умно и да стигне до върха, а добрите оценки се възприемат от него като случайност или щастливо стечение на обстоятелствата.
2. Изкривяване на действителността (например когато единият от съпрузите отрича изневяра, като се позовава на много несъществуващи доказателства). Попаднала в този капан, жертвата губи вяра в истинността на случващото се и започва да се съмнява в собствения си здрав разум и да се обвинява, че е прекалено непостоянна.
3. Ограничаване на автономията. В този случай манипулаторът използва строг контрол върху действията на другия човек, за да го лиши от неговата индивидуалност. Това става чрез постоянно подтискане, критикуване, порицаване, сякаш диктува волята си и не позволява на зависимия да стане независим човек. Този вид манипулация се среща най-често в брачните отношения или в отношенията между родители и деца.
Кой е уязвим към манипулация?
Рискът да станат жертва на манипулация е особено висок сред хората, които не са формирани като автономни личности. Рисковата група включва хора, които:
– имат ниска самооценка;
– не контролират емоциите си;
– са срамежливи и затворени;
– се страхуват да не изглеждат смешни;
– не умеят да казват „не“ и да защитават своята гледна точка;
– нямат цели в живота.
Децата също могат да бъдат манипулирани от възрастните поради все още не напълно развитите им личностни характеристики и нестабилния им поглед върху живота. Опасността е, че много деца „усвояват“ този модел на поведение като жертви на манипулация и го носят със себе си в зряла възраст, страдайки от собствените си грешки и карайки близките си да страдат, като прехвърлят вината за себе си и действията си върху тях.
Продължение: Техники за манипулиране