Fit World
  • Спорт и Фитнес
  • Здраве и Почивки
  • Красота и СПА
Няма резултати
Вижте всички резултати
English
Fit World
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Спорт и Фитнес Душа и Тяло

Някои от предимствата на тренировките по йога за здравето

18.08.2022
В Душа и Тяло, Спорт и Фитнес
Някои от предимствата на тренировките по йога за здравето

Ползи за гърба

Йога е най-ефективният и достъпен метод за възстановяване на гръбначния стълб. Упражненията са полезни за всички, които страдат от заболявания в областта на гърба.

Ползите от практиката са огромни:

– подобрява се стойката;

– Укрепва мускулния корсет, който поддържа гръбначния стълб;

– кръвоснабдяването и метаболитните процеси в гръбначния стълб се подобряват;

– премахват се скобите на нервните окончания на гърба;

– развива се гъвкавостта и подвижността на гръбначния стълб.

За да постигнете терапевтичен ефект при заболявания на гърба, трябва да практикувате под ръководството на опитен инструктор и да следите стриктно за изпълнението на всички принципи на практиката.

Ползи за оформяне на тялото и намаляване на теглото

Повечето асани в йога са статични упражнения, които включват изключително напрежение на всички мускули, включително и на тези, разположени в дълбоките слоеве. Тяхното стимулиране води до активно изгаряне на мазнините. Освен това упражненията намаляват нивото на кортизола – хормона на стреса, който провокира отлагането на излишни мазнини около корема.

Практикуването на динамична и силова йога в комбинация с дихателни техники подобрява метаболизма и ускорява процеса на отслабване, като спомага за затвърждаване на ефекта за дълго време.

Когато сте с наднормено тегло, е полезно да изпълнявате усуквания, сгъвания, разтягания, провисвания и обърнати пози. Такива асани укрепват коремните и гръбните мускули, като активно изгарят мастните натрупвания.

Най-полезните асани

Съществуват много различни пози и техни разновидности (според някои източници 1300). Но не е необходимо да се овладеят всички, за да се усетят ползите за здравето. За начинаещите е достатъчно да се научат да изпълняват правилно около 10-15 основни асани.

За най-популярни и полезни се смятат:

– Тадасана (планинска поза) – подобрява стойката, предотвратява свързаната с възрастта дегенерация на гръбначния стълб, ставите на краката;

– Adho Mukha Shvanasana (куче, обърнато надолу) – подобрява мозъчното кръвообращение, разтяга гръбначния стълб и мускулите на краката, полезна за раменните стави;

– Бхуджангасана (поза кобра) – помага за подобряване на стойката, поддържа младостта, стимулира храносмилането, подпомага цикъла;

– Вирабхадрасана (поза на воина II) – укрепва мускулите на гърба, краката, корема, подпомага отслабването в областта на талията и бедрата;

– Шалабхасана (поза „скакалец“) – подобрява храносмилането, укрепва и разтяга гръбначния стълб, стимулира простатната жлеза;

– Баласана (бебешка поза) – разтяга мускулите по гръбначния стълб, освобождава напрежението от междупрешленните дискове, помага за облекчаване на главоболието, умората;

– Триконасана (поза триъгълник) – тонизира нервите на гърба, стимулира червата, черния дроб, далака, нервната система, укрепва мускулите по страничната повърхност на туловището, развива гъвкавостта;

– Марджариасана (поза „котка“) – подобрява гъвкавостта на гръбначния стълб, засилва кръвообращението, стимулира отделителната система, възстановява репродуктивните функции;

– Сарвангасана (поза „свещ“ или „бреза“) – има мощно положително въздействие върху всички органи и системи на тялото;

– Халасана (поза „плуг“) – регулира кръвообращението на гръбначния мозък, подобрява храносмилането, тонизира половите органи и облекчава умората на гръбначния стълб;

– Шавасана (поза труп) – облекчава мускулното напрежение, облекчава психическите спазми, стреса, благоприятства сърдечните заболявания, високото кръвно налягане.

Саламба Сиршасана се смята за „цар“ на всички асани. Тя е полезна за всички органи и системи на тялото, избавя от хронични заболявания, подмладява организма. Но тази асана не е за начинаещи, не е подходяща за възрастни хора или хора с наднормено тегло. Преди да започнете да я овладявате, трябва да натрупате опит.

Вреди и противопоказания

Йога упражненията оказват значително въздействие върху човешкия организъм. За съжаление този ефект невинаги е положителен за хора със заболявания или травми. Изпълнението на някои асани може да влоши протичането на заболяването и да причини вреда.

Всеки, който реши да практикува, трябва да се съобразява със своята възраст, здравословно състояние, особености на телесната структура. Възможно е да има ограничения или противопоказания за изпълнението на някои асани.

Йога е противопоказана при следните диагнози:

– Хипертония, степен 2 и повече;

– Високо вътречерепно налягане;

– Инфекции на главния или гръбначния мозък;

– Онкологични заболявания;

– Тежки сърдечни или съдови заболявания;

– заболявания на кръвта;

– Инфекциозни заболявания на ставите;

– Обостряне на хронични заболявания на храносмилателната система (холецистит, панкреатит и др.)

– Тежки черепно-мозъчни травми;

– обостряне на междупрешленна херния;

– шизофрения.

Не практикувайте по-рано от шест месеца след операция, костни фрактури, инсулт, инфаркт на миокарда.

Важно е да се консултирате с лекар и инструктор по йога, преди да започнете занимания. Много заболявания и здравословни състояния изискват само изключване на определени асани от ежедневната практика, като не са абсолютни противопоказания.

Какъв е правилният начин за практикуване?

Човек е създаден по такъв начин, че се нуждае от хармония с външния свят, от съответствие с него. Ако това не е така, започвате да се чувствате некомфортно, зле и депресирани. Асаните помагат да се възстанови хармонията, затова е много важно как ги изпълнявате. Важно е да се постигне точно позициониране на тялото, красота на движенията, затова е по-добре да се тренира под ръководството на опитен учител и пред огледало за начинаещи.

Един от необходимите компоненти на успеха в йога практиката е удовлетворението от изпълнението на асаните, усещането за мускулна радост. Без това резултатът ще бъде непълен.

Упражненията по йога не трябва да се третират като фитнес тренировка – трябва да се вземат предвид няколко особености.

По време на практиката е важно постоянно да контролирате дъха си: дишайте през носа, дълбоко и редовно, вдишването и издишването трябва да са равни по време. Същността на йога е в осъзнаването и контролирането на дъха.

2) да се изключите от чуждите мисли и да се съсредоточите върху вътрешните усещания. Ако усетите дискомфорт или болка в ставите или гърба, излезте от позата.

Не се напрягайте прекалено много. За да поддържа тялото си в равновесие, напрягайте мускулите на асаната колкото е възможно повече.
практикувайте на празен стомах. Можете да се храните след 20-30 минути.
Оптималното време за начинаещи е 20 минути. Постепенно трябва да увеличите продължителността до 60 минути. Времето е от второстепенно значение, важно е да изпълнявате добре упражненията и да дишате правилно.
Можете да тренирате всеки ден или всеки втори ден – доколкото времето и желанието ви позволяват.Най-доброто време за тренировка е сутрин.

Опитните майстори на йога практикуват сутрин 2 часа преди изгрев слънце. Това време се нарича Брахма мухурта. Но следобедната или вечерната практика ще бъде също толкова полезна за тялото. Редовността на практиката е много по-важна от времето.

Новодошлите в йога не трябва да се опитват да изпълняват трудни асани (като стойки на глава) още от първите занимания. Важно е да се научат как да изпълняват правилно основните упражнения, как да контролират тялото и мислите си, като внимателно се вслушват в чувствата си.

Йога не е състезание – трябва да се движите със собственото си темпо. Опитите да впечатлите хората около вас, като се навеждате по-добре от съседа, със сигурност ще ви разсеят от мислите ви и ще нарушат дишането ви. Необходимо е да помните, че практиката е необходима преди всичко, за да станете здрави и щастливи.

От всичко, което предлага древната индийска система, е необходимо да изберете това, което можете да правите и което ви харесва най-много. Човек не трябва да се стреми към немислими резултати. Практикуването на йога предполага поглъщане на процеса на изпълнение на упражненията, разтваряне в тях.

Какво мога да правя вместо йога?

Йога е уникална система за укрепване на здравето. Никой друг вид фитнес няма да има подобен ефект върху тялото. Но ако по някаква причина не можете да се занимавате с древната индийска практика, можете да обърнете внимание на пилатес или каланетика. Тези направления във фитнеса имат някои сходства с йога, така че могат да бъдат адекватен заместител.

Ползите от йога за мъжете и жените могат да бъдат огромни, ако този инструмент се използва компетентно. Ако тази здравна система не е панацея, тя може да промени много неща в живота на човек към по-добро.

Споделете

Свързани Новини

Как да постигнете перфектната коремна преса?
Спорт и Фитнес

Как да постигнете перфектната коремна преса?

26.01.2023
11
Хроничната умора – как да се справим с нея?
Душа и Тяло

Хроничната умора – как да се справим с нея?

12.12.2022
18
Как да откриете мотивацията си да спортувате?
Душа и Тяло

Как да откриете мотивацията си да спортувате?

02.12.2022
14
Fit World Magazine Fit World Magazine Fit World Magazine

Категории

  • Здраве и Почивки
    • Екзотични Дестинации
    • Екскурзии и Круизи
    • Приключения и Ваканции
    • Психично Здраве
    • Социално Здраве
    • Физическо Здраве
  • Красота и СПА
    • Beauty Heroes
    • Балнеа СПА
    • Благополучие
    • Новини за СПА
    • Тайни за Красота
    • Тенденции за Красота
  • Спорт и Фитнес
    • Аеробика
    • Бойни Изкуства
    • Душа и Тяло
    • Кардио
    • Танци
    • Фитнес
Fit World Magazine Fit World Magazine Fit World Magazine

Subscribe!

Subscribe to our mailing list to get the latest  Fit World News

Най-популярни публикации

Хроничната умора – как да се справим с нея?

Как да откриете мотивацията си да спортувате?

Каква е разликата между стречинг и пилатес?

Как правилно да съставите тренировъчна програма

Как да постигнете перфектната коремна преса?

Как да върнем страстта в една връзка: начини и полезни съвети. Етапи във връзката

Осъзнато дишане за борба със стреса

Ползите от степ аеробиката и дали можете да отслабнете с нея

Последни публикации

football fitworld img 2 2

Как футболния клуб „Барселона“ се справя с умората и стреса?

26.01.2023
1
Как да постигнете перфектната коремна преса?

Как да постигнете перфектната коремна преса?

26.01.2023
11
Движението е живот – продължавай напред!

Движението е живот – продължавай напред!

26.01.2023
4

Меню

  • Спорт и Фитнес
  • Здраве и Почивки
  • Красота и СПА

Информация

  • Контакти
  • Реклама
Facebook Instagram Youtube

Fit World Списание 2022, Vol1

FWC-Magazine-Br1-Cover-500px
  • Част от Internet Media Group © 2011 - 2022
  • Общи условия за ползване
  • Декларация за поверителност
  • Политика за бисквитки
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Спорт и Фитнес
  • Здраве и Почивки
  • Красота и СПА
Засечени
За да направите този сайт работи правилно, ние понякога Поставете малък данни пила, наречена "бисквитки" на вашето устройство. Най-големите сайтове направите това също.
Приеми
Промени настройките
Настройки на кутийката за бисквитки
Настройки на кутийката за бисквитки

Настройки на Поверителността

Реши кои бисквитки искаш да позволиш.

Можеш да промениш настройките винаги. Това, обаче може да изключи някои функции. За информация как да изтриеш бисквитките, виж Помощта на браузъра си.

Научи повече за бисквитките, които използваме.

Можеш да превключваш различни видове бисквитки с плъзгача:

  • Блокирай всички
  • Нужни
  • Функционални
  • Аналитични
  • Рекламни

Този сайт ще:

Този сайт няма:

  • Нужни: Запомням твоите настройки за бисквитки
  • Нужни: Позволи бисквитки на сесиите
  • Нужни: Събирам информацията, която въвеждаш във формулярите за връзка, формулярите за бюлетини по страниците
  • Нужни: Следя какво вкарваш в пазарската си количка
  • Нужни: Удостоверявам, че си влезнал в акаунта си
  • Нужни: Помня избраната от тебе версия на езика
  • Functionality: Remember social media settings
  • Functionality: Remember selected region and country
  • Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken
  • Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number
  • Analytics: Keep track of the time spent on each page
  • Analytics: Increase the data quality of the statistics functions
  • Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.
  • Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
  • Запомня твоите данни за вход
  • Нужни: Запомням твоите настройки за бисквитки
  • Нужни: Позволи бисквитки на сесиите
  • Нужни: Събирам информацията, която въвеждаш във формулярите за връзка, формулярите за бюлетини по страниците
  • Нужни: Следя какво вкарваш в пазарската си количка
  • Нужни: Удостоверявам, че си влезнал в акаунта си
  • Нужни: Помня избраната от тебе версия на езика
  • Functionality: Remember social media settings
  • Functionality: Remember selected region and country
  • Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken
  • Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number
  • Analytics: Keep track of the time spent on each page
  • Analytics: Increase the data quality of the statistics functions
  • Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.
  • Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
Запази и затвори