Ползи за гърба
Йога е най-ефективният и достъпен метод за възстановяване на гръбначния стълб. Упражненията са полезни за всички, които страдат от заболявания в областта на гърба.
Ползите от практиката са огромни:
– подобрява се стойката;
– Укрепва мускулния корсет, който поддържа гръбначния стълб;
– кръвоснабдяването и метаболитните процеси в гръбначния стълб се подобряват;
– премахват се скобите на нервните окончания на гърба;
– развива се гъвкавостта и подвижността на гръбначния стълб.
За да постигнете терапевтичен ефект при заболявания на гърба, трябва да практикувате под ръководството на опитен инструктор и да следите стриктно за изпълнението на всички принципи на практиката.
Ползи за оформяне на тялото и намаляване на теглото
Повечето асани в йога са статични упражнения, които включват изключително напрежение на всички мускули, включително и на тези, разположени в дълбоките слоеве. Тяхното стимулиране води до активно изгаряне на мазнините. Освен това упражненията намаляват нивото на кортизола – хормона на стреса, който провокира отлагането на излишни мазнини около корема.
Практикуването на динамична и силова йога в комбинация с дихателни техники подобрява метаболизма и ускорява процеса на отслабване, като спомага за затвърждаване на ефекта за дълго време.
Когато сте с наднормено тегло, е полезно да изпълнявате усуквания, сгъвания, разтягания, провисвания и обърнати пози. Такива асани укрепват коремните и гръбните мускули, като активно изгарят мастните натрупвания.
Най-полезните асани
Съществуват много различни пози и техни разновидности (според някои източници 1300). Но не е необходимо да се овладеят всички, за да се усетят ползите за здравето. За начинаещите е достатъчно да се научат да изпълняват правилно около 10-15 основни асани.
За най-популярни и полезни се смятат:
– Тадасана (планинска поза) – подобрява стойката, предотвратява свързаната с възрастта дегенерация на гръбначния стълб, ставите на краката;
– Adho Mukha Shvanasana (куче, обърнато надолу) – подобрява мозъчното кръвообращение, разтяга гръбначния стълб и мускулите на краката, полезна за раменните стави;
– Бхуджангасана (поза кобра) – помага за подобряване на стойката, поддържа младостта, стимулира храносмилането, подпомага цикъла;
– Вирабхадрасана (поза на воина II) – укрепва мускулите на гърба, краката, корема, подпомага отслабването в областта на талията и бедрата;
– Шалабхасана (поза „скакалец“) – подобрява храносмилането, укрепва и разтяга гръбначния стълб, стимулира простатната жлеза;
– Баласана (бебешка поза) – разтяга мускулите по гръбначния стълб, освобождава напрежението от междупрешленните дискове, помага за облекчаване на главоболието, умората;
– Триконасана (поза триъгълник) – тонизира нервите на гърба, стимулира червата, черния дроб, далака, нервната система, укрепва мускулите по страничната повърхност на туловището, развива гъвкавостта;
– Марджариасана (поза „котка“) – подобрява гъвкавостта на гръбначния стълб, засилва кръвообращението, стимулира отделителната система, възстановява репродуктивните функции;
– Сарвангасана (поза „свещ“ или „бреза“) – има мощно положително въздействие върху всички органи и системи на тялото;
– Халасана (поза „плуг“) – регулира кръвообращението на гръбначния мозък, подобрява храносмилането, тонизира половите органи и облекчава умората на гръбначния стълб;
– Шавасана (поза труп) – облекчава мускулното напрежение, облекчава психическите спазми, стреса, благоприятства сърдечните заболявания, високото кръвно налягане.
Саламба Сиршасана се смята за „цар“ на всички асани. Тя е полезна за всички органи и системи на тялото, избавя от хронични заболявания, подмладява организма. Но тази асана не е за начинаещи, не е подходяща за възрастни хора или хора с наднормено тегло. Преди да започнете да я овладявате, трябва да натрупате опит.
Вреди и противопоказания
Йога упражненията оказват значително въздействие върху човешкия организъм. За съжаление този ефект невинаги е положителен за хора със заболявания или травми. Изпълнението на някои асани може да влоши протичането на заболяването и да причини вреда.
Всеки, който реши да практикува, трябва да се съобразява със своята възраст, здравословно състояние, особености на телесната структура. Възможно е да има ограничения или противопоказания за изпълнението на някои асани.
Йога е противопоказана при следните диагнози:
– Хипертония, степен 2 и повече;
– Високо вътречерепно налягане;
– Инфекции на главния или гръбначния мозък;
– Онкологични заболявания;
– Тежки сърдечни или съдови заболявания;
– заболявания на кръвта;
– Инфекциозни заболявания на ставите;
– Обостряне на хронични заболявания на храносмилателната система (холецистит, панкреатит и др.)
– Тежки черепно-мозъчни травми;
– обостряне на междупрешленна херния;
– шизофрения.
Не практикувайте по-рано от шест месеца след операция, костни фрактури, инсулт, инфаркт на миокарда.
Важно е да се консултирате с лекар и инструктор по йога, преди да започнете занимания. Много заболявания и здравословни състояния изискват само изключване на определени асани от ежедневната практика, като не са абсолютни противопоказания.
Какъв е правилният начин за практикуване?
Човек е създаден по такъв начин, че се нуждае от хармония с външния свят, от съответствие с него. Ако това не е така, започвате да се чувствате некомфортно, зле и депресирани. Асаните помагат да се възстанови хармонията, затова е много важно как ги изпълнявате. Важно е да се постигне точно позициониране на тялото, красота на движенията, затова е по-добре да се тренира под ръководството на опитен учител и пред огледало за начинаещи.
Един от необходимите компоненти на успеха в йога практиката е удовлетворението от изпълнението на асаните, усещането за мускулна радост. Без това резултатът ще бъде непълен.
Упражненията по йога не трябва да се третират като фитнес тренировка – трябва да се вземат предвид няколко особености.
По време на практиката е важно постоянно да контролирате дъха си: дишайте през носа, дълбоко и редовно, вдишването и издишването трябва да са равни по време. Същността на йога е в осъзнаването и контролирането на дъха.
2) да се изключите от чуждите мисли и да се съсредоточите върху вътрешните усещания. Ако усетите дискомфорт или болка в ставите или гърба, излезте от позата.
Не се напрягайте прекалено много. За да поддържа тялото си в равновесие, напрягайте мускулите на асаната колкото е възможно повече.
практикувайте на празен стомах. Можете да се храните след 20-30 минути.
Оптималното време за начинаещи е 20 минути. Постепенно трябва да увеличите продължителността до 60 минути. Времето е от второстепенно значение, важно е да изпълнявате добре упражненията и да дишате правилно.
Можете да тренирате всеки ден или всеки втори ден – доколкото времето и желанието ви позволяват.Най-доброто време за тренировка е сутрин.
Опитните майстори на йога практикуват сутрин 2 часа преди изгрев слънце. Това време се нарича Брахма мухурта. Но следобедната или вечерната практика ще бъде също толкова полезна за тялото. Редовността на практиката е много по-важна от времето.
Новодошлите в йога не трябва да се опитват да изпълняват трудни асани (като стойки на глава) още от първите занимания. Важно е да се научат как да изпълняват правилно основните упражнения, как да контролират тялото и мислите си, като внимателно се вслушват в чувствата си.
Йога не е състезание – трябва да се движите със собственото си темпо. Опитите да впечатлите хората около вас, като се навеждате по-добре от съседа, със сигурност ще ви разсеят от мислите ви и ще нарушат дишането ви. Необходимо е да помните, че практиката е необходима преди всичко, за да станете здрави и щастливи.
От всичко, което предлага древната индийска система, е необходимо да изберете това, което можете да правите и което ви харесва най-много. Човек не трябва да се стреми към немислими резултати. Практикуването на йога предполага поглъщане на процеса на изпълнение на упражненията, разтваряне в тях.
Какво мога да правя вместо йога?
Йога е уникална система за укрепване на здравето. Никой друг вид фитнес няма да има подобен ефект върху тялото. Но ако по някаква причина не можете да се занимавате с древната индийска практика, можете да обърнете внимание на пилатес или каланетика. Тези направления във фитнеса имат някои сходства с йога, така че могат да бъдат адекватен заместител.
Ползите от йога за мъжете и жените могат да бъдат огромни, ако този инструмент се използва компетентно. Ако тази здравна система не е панацея, тя може да промени много неща в живота на човек към по-добро.