Наоколо има толкова много хора и няма с кого да си поговориш. Празниците са депресиращи. Защо се случва това и как можете да се отървете от самотата?
Американски учени твърдят, че самотата е вирус, който може да бъде прихванат, както например грипът. Те изследват психичното състояние на 5100 души в продължение на 10 години и установяват, че самотата наистина може да бъде заразна! Достатъчно е само един човек да се почувства изоставен и това чувство се разпространява сред хората от неговото обкръжение.
Ако редовно общувате със самотен човек, вероятността да се почувствате самотни също се увеличава с 50%,
Наистина ли е така?
Всъщност, за да „хване“ самотата, човек трябва да има понижен имунитет, да я „хване“ може само депресиран и уморен човек.
И така, какво трябва да направите, ако вече се чувствате изоставени?
- Разберете защо ви липсва енергия.
Стресът е в основата на проблема. В това състояние сте като изпаднал в криза човек. Нямате енергия, нямате време, нямате желание да общувате. Това е порочен кръг: човек има нужда от социални връзки, от храна от другите. Трябва да се опитате да разберете какво ви изяжда и да се отървете от „мъчителя“. Това е първата стъпка по пътя към избавянето от самотата.
- Изключете телефона си.
Станахме пристрастени към телефоните. И ако подсъзнателно през цялото време сте в контакт със света, психиката ви не почива. Трябва да изключвате мобилния си телефон през нощта. Това е единственият начин да се отпуснете и да дадете почивка на ума си. Същото важи и за почивката: отидете някъде, където няма да сте забили нос в екрана през цялото време. Тогава няма да изпитвате необяснимо желание да останете сами.
- Спрете да публикувате снимки.
Чудили ли сте се някога защо постоянно влизате в социалните мрежи, публикувате и публикувате снимки? Механизмът е прост: искате да бъдете забелязани и похвалени. Това е като да крещиш: „Аз съм тук, обърнете ми внимание!“ Очевидно е, че на лицето му липсва общуване, подкрепа, може би има ниско самочувствие. Но социалните медии са друга реалност. Съществува само привидно общуване с минимална емоционална възвръщаемост. Ако човек постоянно публикува снимки в социалните мрежи, това вече е пристрастяване и причина да се обърнете към експерт.
- Прегръдка
Според психолозите човек се чувства добре, ако е заобиколен от 2-3 наистина близки хора. С когото можете да споделите всеки проблем и да получите подкрепа. Също така е добре да се гушкате с близки хора. Има дори определен препоръчителен брой прегръдки – осем пъти дневно. Но, разбира се, прегръдките трябва да са по взаимно съгласие и само с най-близките ви хора.
- Спорт и упражнения
Борбата с чувството за самота и физическата активност помага, Повече разходки, дори през зимата. Плуването в басейн също помага. Ще се чувствате приятно уморени – и няма да изпитвате чувство на самота.