Според медицинската дефиниция пристрастяването е натрапчива употреба на наркотик със загуба на контрол, която продължава дори при негативни последици. В последния материал от нашата поредица, посветена на темата за стероидите, ще обсъдим дали употребата на тези лекарства води до пристрастяване.
Признаци на стероидна зависимост
Много спортисти се опитват да спрат употребата на анаболни лекарства, но не успяват. Те използват препаратите по-дълго, отколкото е необходимо и препоръчително. Обикновено е на лице и следното поведение:
- Трениращите отделят много време в търсене и изпробване на нови хормони и препарати.
- Употребата на стероиди продължава, въпреки че спортистите са наясно с физиологичните проблеми, които хормоните предизвикват.
- Появяват се типични симптоми на отнемане. Това е състояние при което се появява непреодолимо желание да бъде употребено конкретното лекарство. В противен случай пристрастените изпитват раздразнение и паника.
Както се вижда от горните характеристики, анаболите могат да бъдат класифицирани като лекарство, предизвикващо пристрастяване. Обикновено пристрастените са тези, които са започнали да използват препаратите преди 16-годишна възраст. Това е най- уязвимата и податлива възраст. Тийнейджърите виждат резултатите, които връстниците им постигат чрез прием на стероиди и започват да им подражават. Така започва злоупотребата с анаболи.
Какво се случва в тялото след оттегляне на анаболните продукти?
Спортистите използват цикли за приема на анаболни лекарства. По този начин се създава система за употреба на високи дози стероиди за определен период от време (от няколко седмици до няколко месеца). След края на цикъла се прави почивка и препаратите не се приемат.
Рязкото спиране на стероидите,обаче, има не само физически, но и психологически последици. Повечето трениращи, които са спрели приема на тези лекарства, се оплакват от депресия, бърза умора, безсъние, загуба на апетит, намалено сексуално влечение и постоянно чувство на неудовлетвореност и недоволство от себе си. Ето защо е наложително приемането и отказването от анаболните препарати да се извършва под наблюдението на лекар-специалист.
Експертите разграничават две фази на страничните ефекти при отнемане на стероидни лекарства. Първата фаза настъпва през първата седмица, когато се появяват грипоподобни симптоми. Човекът има висока температура, хрема, болки в ставите и др. Втората фаза настъпва през втората седмица след оттеглянето и може да продължи до няколко месеца. Това са моментите, когато се проявяват психологическите фактори.
Някои спортисти приемат малки дози стероиди между циклите, за да предотвратят страничните ефекти от тоталното им спиране. В резултат на това се случва точно обратното. Андрогенните рецептори нямат възможност да си починат и да възстановят нормалната си активност. Те остават постоянно „натъпкани“ с анаболи и в началото на нов цикъл изобщо не реагират на приема на андрогенни лекарства. В резултат се получава липса на желан резултат, т.е. увеличаване на мускулната маса.
Това желание за постоянни, макар и малки дози стероиди, говори за съществуваща психологическа зависимост от тях. Следователно „стероидното хранене“ е голяма грешка, която за съжаление се прави от много хора.
Ефекти на анаболните стероиди върху подрастващите
Според статистиката повече от 60% от всички хора, употребяващи анаболни стероиди, са започнали да ги приемат на възраст под 16 години. В същото време, колкото по-млад е човекът, който използва тези лекарства, толкова по-висок е рискът от странични ефекти.
Употребата на анаболни лекарства от юноши има отрицателен ефект върху растежа и развитието по време на пубертета. Може да се стигне до спиране на растежа на костите на ръцете и краката. Така тялото се развива непропорционално.
В допълнение към преждевременното спиране на растежа на костите се появява и акне, което може да се влоши прогресивно. Спирането на анаболните лекарства спира разпространението на обрива, но белезите от него могат да останат за цял живот. Възможно е да се наложи дори операция, за да се отървете от тях.
Другите методи на лечение за съжаление са неефективни. Факт е, че лекарствата, които обикновено се използват за лечение на обрива, са токсични дори в малки дози за хората, които използват анаболни лекарства. Това се дължи на факта, че чернодробните ензими са заети основно с неутрализирането на анаболи и не могат да взаимодействат нормално с други лекарства. В резултат на това лекарствата за обриви се натрупват в организма и водят до тежки токсични ефекти.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Осъзнато дишане за борба със стреса Вредите от анаболните стероиди – 1 част Вредите от анаболните стероиди – 2 част