За тези, които по една или друга причина нямат интерес или достъп до пътуване до екзотични брегове, има видове туризъм, които тепърва започват да набират популярност и все още са истински екзотични.
Асимилационен туризъм
Със сигурност много хора познават метода на потапяне в езика при изучаването на чужд език. Това е основата на асимилационния туризъм, предназначен за тези, които искат да се доближат максимално до особеностите на националната култура и живот на дадена нация или регион. Такива обиколки продължават поне един месец.
Пътуването отвежда пътуващия в страната, която го интересува, и му позволява да живее там, като наема жилище и води собствено домакинство. В най-кратки срокове той трябва да установи контакти с местните жители и да свикне с непознатата среда. Идеалното място за този вид туризъм е селото или малките градове, но големите градове не са подходящи поради естеството на живота в тях. Естествено, изискват се поне минимални познания по езика, а подобряването на езиковите ви умения е допълнителен бонус.
Експериментът се счита за успешен, ако в крайна сметка се почувствате част от обществото, в което живеете.
Jailoo туризъм
Това е сравнително нова туристическа дестинация, която бързо набира популярност по целия свят. Туризмът в затвора е предпочитан от тези, които са уморени от лудия ритъм на града, постоянния стрес и „непринадлежността“ към себе си.
Този вид туризъм идва от Киргизстан, където на много места все още са запазени оригиналният начин на живот и традициите на предците. На него са решили да заиграят предприемчивите туроператори, които предлагат на туристите да прекарат почивката си с овчари – номади, за да споделят с тях не само подслон и изтънчена храна, но и тежестите на живота и работата си. Западните туристи, уморени от градската суматоха и изморени от комфорта, с удоволствие се възползваха от това необичайно предложение.
Други страни – Чили, Перу, САЩ (Аляска), Кения, Индонезия и др. – също са възприели идеята. При пълно откъсване от цивилизацията човек преосмисля много неща в живота си. Такива екзотични екскурзии се препоръчват на хора, които изпитват лични затруднения или не могат да вземат важни решения.
Екотуризъм
Модерно направление в туризма, което включва посещение на защитени зони с максимално потапяне в атмосферата на дивата природа.
Не е задължително да отсядате в палатка с минимални удобства. Основният принцип тук, както и в медицината, е да не се вреди. Съществуват много комфортни екохотели, предлагащи пълен набор от услуги, чиято основна концепция е максимална близост до природата при минимално отрицателно въздействие върху нея. Такива хотели получават електричество и отопление от естествени източници: вятърна и слънчева енергия, геотермална енергия и др. Районът на хотела е в хармония със заобикалящата го среда – дори покривът е зелена плантация.
Такива екскурзии могат да бъдат доста скъпи, но има и друг начин да се възползвате от екотуризма. В днешно време все по-голяма популярност придобиват т.нар. доброволчески турове, при които туристът плаща само за пътуването, а всички разходи за храна и настаняване се поемат от канещата го екологична организация. В замяна на това туристът трябва да извърши работа, свързана с опазването на природата: засаждане на разсад, спасяване на птици в местата на замърсяване, опазване на яйцата на морските костенурки и др. В свободното си време туристът доброволец е напълно свободен да се забавлява. Този вид туризъм е чудесна възможност за учениците например да видят света и да допринесат за опазването на природните му богатства. Ако работите постоянно, можете да спестите и от пътни разходи: за редовните „клиенти“ канещите организации покриват и тези разходи.
Сред традиционните дестинации за екотуризъм са Австралия, африканските страни, Лаос, Нова Зеландия, Армения, Куба, Непал, Коста Рика и Норвегия.
Индустриален туризъм
Индустриалният туризъм до известна степен е антипод на екотуризма. Разбира се, това не означава, че целта на подобна обиколка е да се нанесат максимални щети на природата. Но индустриалните туристи не посещават природни резервати, а по-скоро градски „резервати“ на градската джунгла.
Индустриалният туризъм включва проучване на промишлени обекти, включително закрити такива. Това могат да бъдат както изоставени, така и действащи промишлени зони, обширни промишлени обекти и дори цели селища, изоставени от жителите по една или друга причина – например Припят.
Този вид туризъм, разбира се, е свързан с известен риск: много от обектите на изследване се охраняват, а на някои места човек може да получи реална присъда за нерегламентирано влизане.
Дестинации за такъв туризъм могат да бъдат всички големи градове, особено тези, които в миналото са били смятани за индустриални центрове: Лондон, Париж, остров Хашима, Колманскоп, Хъмбърстоун, Вароша, Кастелнуово де Сабьони, Крако, Сан Чи са непълният списък на най-интересните места за посещение.
И накрая, когато говорим за екзотичен туризъм, няма как да не споменем космическия туризъм, който е в начален стадий на развитие и който, разбира се, изисква много пари в сметката. Въпреки това, често дори най-бюджетното пътуване може да бъде невероятно приключение, не по-лошо от пространството. Всичко зависи от желанието, нагласата и въображението на този, който е решил да отиде.