Манипулацията е игра с чувствата ви, затова трябва да вложите цялата си енергия, за да се изправите сериозно срещу манипулатора.Психолозите съветват следните начини да се почувствате отново уверени в себе си, да преследвате целите си и да се предпазите от емоционалното въздействие на някой друг:
1. Ако забележите, че вашите действия, жестове, интонация е копиран събеседник бъде изключително внимателни. Можете да „отразите“ опонента си в отговор или да зададете „отразяващ“ въпрос: „Искаш ли, и аз започна да ти крещя на висок глас?“
2. Движенията на очите ви трябва да са случайни и хаотични, тъй като опитният манипулатор разчита реакцията ви от погледа ви.
3. Опитайте се да избягвате докосването – това е техниката „котва“, за която говорихме по-горе.
4. Не бързайте да вземате решение, а направете пауза, ако се чувствате неудобно от предложението на другия човек. Особено ако след разговора изпитвате ярки емоции – страх, еуфория, вина и други.
5. Няма нужда да се оправдавате. Вежливото, но ясно определяне на личните граници е това, което ще попречи на събеседника да получи това, което иска от вас.
6. Анализирайте съответствието на вашите чувства с думите на опонента ви. Обвинителната фраза: „Никога не си ми помагал!“ може да звучи уверено в устата му, но няма нищо общо с действителността.
7. Прикрийте реакцията си. Често целта на манипулатора е да получи отрицателен отговор от вас, за да ви обвини и да ви накара да се чувствате виновни.
8. Повторете няколко пъти една и съща фраза, без да променяте тона си, ако ви убеждават, заплашват или оказват друг натиск.
9. Наричайте опонента си по име – това подсъзнателно ще го привлече към вас.
10. Използвайте чувство за хумор, но не злобно и не с цел да се подигравате със събеседника си.
11. Кажете ясно „не“. Кажете „не“ с директен поглед в очите на манипулатора – това ще го обезоръжи.
12. Помолете за помощ. Манипулаторите обикновено не са склонни да правят услуги, но редовно искат помощ за себе си.
13. Кажете честно какво не ви харесва и как ще се държите, ако манипулаторът продължи с негативните си действия. Най-важното е да удържите на думата си, ако например сте обещали да не отговаряте повече на обажданията му.
14. Задавайте уточняващи въпроси. Например: „Защо ми е нужно това?“, „Наистина ли смятате, че това е правилно?“, „Смятате ли, че е разумно да се направи?“. Обикновено манипулаторът „сгъва ръцете си“, защото не знае отговорите на директните въпроси.
15. Доверете се на интуицията си: ако подсъзнателно компанията на някого не ви харесва, трябва да послушате вътрешния си глас.
16. Изучаване на психология. Практическата психология може да ви помогне да научите всички техники и методи за въздействие върху съзнанието. Не само ще научите как да разпознавате и да се борите с манипулацията, но и ще можете да помогнете на другите да се защитят или променят.
Помнете, че можете да спечелите уважението на другите само ако вие самите уважавате себе си, поставяте приоритетите си на първо място, имате собствена гледна точка и сте в състояние да поемете отговорност за действията си. Работете върху себе си, станете независими и самодостатъчни и тогава няма да се страхувате от манипулатори!