Вероятно много хора вече са чували за синдрома на хроничната умора и вероятно много от тях са страдали от него. Това състояние се характеризира с продължителна отпадналост, която не изчезва дори след дълги периоди на почивка.
Днес това заболяване е повече от актуално. Причините за появата му са множество, а за да се отървете от него, трябва да спазвате редица правила.
Какво представлява хроничната умора?
Хроничната умора се определя от медиците като състояние, при което човек усеща загуба на енергия веднага след събуждане. То не се повлиява от душ, чаша кафе или дрямка. В резултат, вие не само се чувствате уморени, но и не можете да фукционирате ефективно: винаги сте сънливи и не се концентрирате дори върху най-простите задачи.Симптоми
Синдромът има основни и допълнителни, специфични, симптоми. Основните включват прословутата загуба на работоспособност и обща слабост. Допълнителните симптоми могат да бъдат следните:
- Раздразнителност, проблеми с паметта, неспособност за концентрация;
- Неоправдано повишаване на телесната температурата;
- Болезнени усещания в лимфните възли;
- Сънливост или безсъние;
- Постоянно главоболие;
- Възпалено гърло;
- Мускулни болки;
- Болки в ставите;
Причини
Все още никой не е открил точната причина за появата на това състояние Някои изследователи смятат, че хроничната умора може да бъде причинена от инфекциозни заболявания или сериозна психологическа травма (смърт на близък човек, загуба на партньор и др.). Съществуват фактори, които могат да допринесат за появата и развитието на разстройството. Те са:
- Липса на сън;
- Ежедневен стрес;
- Наднормено тегло;
- Хормонален дисбаланс;
- Заседнал начин на живот;
- Недостиг на витамини и минерали;
- Неблагоприятни условия на околната среда;
Как да се отървете от хроничната умора?
Тъй като няма ясна причина за заболяването, няма и ефективни методи за избавяне от него. Лечението обикновено включва лекарства, които подобряват общото състояние, възстановят умствената и физическата активност и да нормализират съня. Отлично решение е почивката в санатории, където можете да получите пълен курс от масажи и упражнения, както и терапия.
Но основния начин за „оздравяване“ е цялостната промяна в начина на живот- нов хранителен план и отказ от лошите навици. Може да се придържате към следните съвети, за да подобрите състоянието си:
-
Нормализирайте режима си на сън.
Независимо дали си лягате в делнични или в почивни дни, правете това в един и същи час. За да заспите по- бързо може да пиете чаша успокояващ чай преди лягане.
- Намерете време за почивка по време на работа.
Не работете десет часа подред без почивка за тренировка, хранене и пиене на чай. На всеки час и половина правете малки почивки. Ако работата ви е физическа- седнете и прочетете няколко страници от любима книга. А ако прекарвате целия ден зад бюрото можете да си починете с разходки из офиса или леки упражнения.
-
Променете начина си на хранене.
Нездравословната храна често е голям стрес за организма. Ако искате да се чувствате заредени с енергия, трябва напълно се откажете от полуфабрикатите и бързата храна. Вместо това добавете в менюто си повече плодове, зеленчуци, храни, богати на витамини, както и свежо месо. Също така е добре да намалите консумацията на кафе и сладкиши. Може да замените кофеиновите напитки с горещ чай.
-
Намерете своето ново хоби.
Статистически погледнато, синдромът на хроничната умора най-често засяга хора, които не обичат работата си. Ако принадлежите към тази група, опитайте се да смените професията си или да си намерите хоби в свободното време. Спомнете си какво сте харесвали като дете или младеж. Може да се опитате да спортувате или да събирате различни предмети. Ако терапията срещу умората не доведе до очакваните резултати, консултирайте се с лекар. Вероятно той ще ви насочи към преглед, за да изключи медицинско състояние.
Погрижете се за себе си и бъдете здрави! Надяваме се да сме ви били полезни!
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Какви са ползите от ходенето пеша? Осъзнато дишане за борба със стреса 9 навика, които състаряват кожата преждевременно