Груповите фитнес тренировки набират популярност. Фитбоксът се харесва не само на жените, но и на мъжете, които искат да поддържат форма, без да се бият с противниците си. И за разлика от бокса с боксов чувал, фитнес боксът е много по-забавен, защото се изпълнява под енергична музика и в голяма компания.
Фитнес бокс – какъв вид фитнес
Фитнес боксът е групова аеробна тренировка, която включва ритане или удряне с боксова круша, без да се стига до контактни схватки. Оборудването е по-леко и по-меко от боксовия чувал и не позволява да травмирате кокалчетата на пръстите си или да се натъртите. Обучението се провежда във фитнес формат, като квалифициран инструктор ви води през упражненията едно след друго, без прекъсване и с определено темпо.
Основните елементи на фитнес тенденцията са заимствани от бокса и кикбокса, откъдето идват ударите и ритниците. Елементите се изпълняват последователно от всяка страна определен брой повторения в темпото на музиката.
Както при всяка фитнес дисциплина, тренировката започва с класическа аеробна загрявка, има и основна част – удряне на боксова круша, силова част, състояща се от упражнения, които развиват специфични мускулни групи, и загрявка – разтягане.
Упражненията във Fitbox отнемат по 50-60 минути. Не трябва да тренирате повече от три пъти седмично, в противен случай рискувате да претренирате и да увеличите риска от травми. Освен това, за да се постигнат положителни резултати от упражненията, тялото се нуждае от време за възстановяване, тъй като се претоварват не само скелетните мускули, но и сърдечните мускули.
Поради факта, че направлението е аеробно и високоинтензивно, предназначено предимно за укрепване на сърцето и отслабване чрез увеличаване на сърдечната честота, не са необходими сила и отскок, тъй като съществува риск от нараняване. Най-важното е да поддържате темпото си и да не изправяте напълно ръцете и краката си, т.е. лактите и коленете ви не трябва да са изправени, когато ги удряте.
Елементите на Fitbox са лесни за разбиране и достъпни за жени и мъже от всяка възраст и ниво на физическа подготовка, като най-важното е да се вземат предвид противопоказанията. Треньорът показва и обяснява правилната техника, така че да се намали вероятността от нараняване. За разлика от класическата и степ аеробиката, елементите на фитнес бокса не се комбинират в групи и нямат нищо общо с хореографията в стила на фитнес тенденциите. Така че не е нужно да стоите на едно място и да мислите как да правите движенията.
Също така, елементи на фит-бо често се използват в индивидуални сесии с треньор, в които се извършват удари вместо крушата на специални „лапи“.
Но не бива да бъркате фитнес бокса с такива тенденции като тай-бо, ки-бо, боксова аеробика, защото тези класове се изпълняват без специално оборудване, а движенията се изпълняват като група или поотделно и само за сметка на амплитудата и скоростта на ударите, както при бой със сянка, но без боксова круша.
Ползи и вреди от fit-box
Предимства:
– Можете да загубите между 700 и 1000 ккал за един час упражнения, тъй като тренировката е високоинтензивна и осигурява висока сърдечна честота, това е една от най-добрите фитнес дестинации за отслабване.
– Той укрепва основните мускулни групи не само чрез ритници, но и чрез силова тренировка.
– Той облекчава стреса чрез добре познатата техника за облекчаване на стреса – удряне на круши. Въпреки че позитивната атмосфера на класа също оказва влияние върху подобряването на настроението ви.
– Фитбоксът е подходящ както за момичета, така и за мъже.
– Обучението не включва контактни боеве, т.е. не се боксирате един с друг.
– Тренировката подобрява гъвкавостта и подвижността на ставите, повишава общата издръжливост и благосъстоянието.
– Той укрепва сърдечносъдовата и дихателната система.
Недостатъци:
– При удари в тях съществува риск от нараняване и деформация на костите и ставите.
– Сърдечният ритъм се повишава до високо ниво, така че този вид фитнес е противопоказен при сърдечносъдови заболявания.
Противопоказания
Всички високоинтензивни тренировки, включително фитбокс, са забранени при сърдечносъдови заболявания, хипертония, ставни проблеми, херния, протрузия, остеохондроза, гръбначно изкривяване. Не се препоръчва да тренирате след скорошни операции и наранявания. Разбира се, бременните жени също са силно посъветвани да не извършват тази дейност.
Комплексни и основни елементи на Fitboxing
Основните елементи са удари с ръце, заимствани от бокса:
– Джаб – прав удар.
– Кръст – удар с дълга ръка.
– Кука – страничен удар с огъната ръка.
– Uppercut – удар отдолу.
Елементи на кикбокса – удари с крак:
– Заден удар – заден удар.
– Скок с крак – скок с крак.
– Полумесец – обратен страничен удар.
– Страничен удар – страничен удар.
– Преден удар – прав удар.
Какво ви е необходимо за тренировката
Що се отнася до дрехите и обувките – тук всичко е банално – както и при всички групови занимания, имате нужда от удобни спортни дрехи – тениска, къси панталони или панталони, които не ограничават движенията, и обикновени маратонки.
Но основният атрибут все още ще бъдат ръкавици, но не боксови, а ръкавици за фитнес или силова тренировка. Такива модели се изработват без пръсти. Също така ръкавиците могат да бъдат заменени с боксови превръзки, които ще предпазят и фиксират ставите на ръцете.
Заключение
Целта на тези тренировки е да се развие издръжливост и да се намали теглото, както и да се укрепят мускулите и да се подобри общото здраве и настроение. Но първо, не бива да очаквате да развиете умения за самозащита при такива упражнения, тъй като направлението не предполага практикуване на техниката и силата на ударите. Второ, не очаквайте или, напротив, не се страхувайте, че мускулите на такива класове ще се развият значително в обем, като формата на професионалните боксьори. Това не е така, тренировката за издръжливост ви позволява да намалите обема чрез намаляване на мастната тъкан, но да увеличите мускулите в аеробен режим fitboxing не може. Ето защо това е чудесна алтернатива на уморителните групови упражнения, както и начин за емоционално разтоварване.