Туристическата индустрия не стои на едно място и ни предлага все повече нови възможности. В днешно време маркетингът разшири понятието за туризъм, като включи и дейности за отдих, които като цяло не могат да се нарекат туризъм. Днес походите по места без туристическа инфраструктура все по-често се наричат екстремен или екзотичен туризъм, но в миналото с китара край огъня на брега на реката за почивка са били дори децата. И така, какво е истинският екзотичен туризъм?
Екзотичният туризъм може да бъде разделен на две категории. Първата е спортният туризъм, който е истинска субкултура, в която случайният човек няма място. Спортният туризъм включва алпинизъм, рафтинг, парапланеризъм и много други видове дейности, свързани с екстремни спортове и често с риск за живота. Подобно хоби изисква големи финансови разходи, добра физическа подготовка и абсолютна отдаденост на хобито. Разбира се, можете да изпратите любител да покори Елбрус, но е малко вероятно той да успее да стигне до базовия лагер с поне 20 килограма на раменете си. И не е нужно, защото е възможно да получите своята доза адреналин, без да рискувате живота си и дори без да полагате много усилия, защото туристическите агенции, които се конкурират помежду си, предлагат екзотични екскурзии, обещавайки незабравимо преживяване и тръпка. Именно тези дестинации, които принадлежат към втората категория на масовия екзотичен туризъм, ще бъдат обект на нашето внимание.
Разбира се, дори и най-обикновеното пътуване до морето може да бъде изпълнено с екзотични приключения. Не е ли екзотично да се гмуркаш, дори да е само на няколко метра? Дори човек, който не умее да плува, може да си го позволи, макар че едва ли ще получи всички усещания от подобно „гмуркане“.
Така че нека оставим бездейното забавление като зеленчук на претъпканите плажове и да разгледаме програмите, предлагани от туристическите агенции като част от екзотичния туризъм.
КЛАСИЧЕСКИ
Ако посетите повече или по-малко прилична туристическа агенция и поискате да вземете нещо специално, вероятно веднага ще ви предложат Африка (курортите на Червено и Средиземно море не се вземат предвид).
В жълтата, гореща Африка…
Без да се усложнява задачата, можете да разгледате такива държави като Мароко, Танзания, Кения и няколко други развити по отношение на туризма, където, заедно с нови преживявания пътник ще получите пълната гама от услуги на високо ниво. На първо място, Африка е дива и недокосната природа.
Животните тук са в естествената си среда, а да седиш в специална клетка е удоволствие. Настаняване в дивата природа, когато през нощта входът на палатката се пази от див мъж с копие, посещения на национални паркове за наблюдение на миграцията на животните, незабравими сафарита, изкачване на Килиманджаро с професионални водачи, полети с парапланер над водопада Виктория, пътувания до диви племена – това е истинската екзотика. Тук можете да опитате всичко – от лов на слонове до спускане със ски. Усещането за опасност засилва преживяването, въпреки че рисковете са малки, тъй като маршрутите са експертно проучени, а въоръжени и обучени рейнджъри са на разположение да помагат.
Острови Outback
Искате ли да се почувствате като Робинзон и да прекарате няколко дни далеч от цивилизацията, да спите под палми и да ядете храна от природата? Ако не можете да се съобразявате с разстоянието, тогава не търсете нищо друго освен полинезийските острови. Разбира се, има луксозни хотели, луксозни плажове и други удоволствия от комфортна почивка, но сред стотиците острови в архипелага и необитаеми.
От 118-те острова и атоли в Полинезия те понастоящем са 25. Пътува се със самолет, а фериботите са най-евтиният вариант. За да стигнете до най-отдалечените кътчета, са необходими малко изобретателност и смелост: това е начинът, по който трябва да се движите с рибарска лодка. Липсва какъвто и да е намек за цивилизация, пътуването дотук е екзотично приключение, но топлият тропически климат позволява лесно да прекарате няколко дни без покрив над главата си.
Един от най-популярните необитаеми острови е Тофуа, станал известен от документалния филм на Ксавие Росет „300 дни на острова“. Тук има действащ вулкан, а целият остров е покрит с тропическа гора. В Тофуа има няколко изоставени сгради.
Друг остров, Каролин, е истинско откритие за пионерите. Това е най-източният атол в архипелага Лайн и един от най-изолираните острови на планетата – на 1500 км от най-близкото селище (на остров Коледа).
Остров Нукупуле, част от Република Тонга, представлява парче земя в средата на океана, покрито с кокосови палми и друга тропическа растителност. Собствената микросистема от рифови корали, която обгражда острова от всички страни, го прави идеално място за сърфисти, кайтсърфисти и рибари. Разположен на 12 км от Нукупуле, остров Лифука с малко летище позволява лесен достъп до острова. Можете дори да се опитате да получите сигнал за мобилен телефон, като се покатерите на палма.
На юг е много студено
Не се интересувате от горещи страни и тропически острови? Неконтролируемо привличане към „високите“ географски ширини? Тогава екскурзиите до Антарктида са за вас. Туризмът в Антарктида започва да се развива през 60-те години с организирането на морски круизи. През 70-те години започват полети от Австралия и Нова Зеландия до ледения континент. Но и сега не е лесно да се стигне дотук. Международното право и самата природа защитават Антарктида от вездесъщите туристи. За тези, които не са свикнали да се оттеглят, има изключителна възможност да посетят Антарктида със самолет, като престоят е с продължителност от един ден. В интерес на истината, подобно пътуване не е от най-евтините и е необходимо да го планирате предварително – не по-малко от шест месеца.
Руската станция Белингсхаузен на остров Ватерло, благодарение на сравнително мекия климат и относителната транспортна достъпност, е един от най-посещаваните антарктически обекти. До него може да се стигне от Чили със самолет или по море. На острова можете да наблюдавате пингвини и тюлени в естествената им среда. Можете също така да видите как живеят полярните изследователи и да научите повече за техния живот и работа.
Заливът Атка на брега на принцеса Марта е истинската Антарктида. Дебелината на ледника тук е над 150 метра, а климатът е изключително суров. Средната годишна температура е около -25°C, а най-горещият месец е януари, когато температурата достига -5°C. Често се наблюдават ураганни ветрове. Ураганни ветрове със скорост до 50 м/сек не са рядкост. Тук гнездят императорските пингвини, чието социално поведение е обект на засилено внимание от страна на учените и посетителите на Антарктида. Освен императорски пингвини, в залива Атка се срещат тюлени, пингвини адели, полярни буревестници и летящи грабливи птици – антарктически скорци. Суровата красота на района не оставя никого безразличен, а най-трудната част от посещението на залива Атка е да се качите на самолета, който ще ви отведе завинаги.
Но ако решите да изминете целия път, ще стигнете до Южния полюс – мястото, където земната ос достига повърхността. Дебелината на ледника тук е 2810 м, а разстоянието до най-близкия морски бряг е 1300 км. През 1956 г. на Южния полюс е основана американската полярна станция – комплекс, предназначен за оцеляване на хора в особено сурови условия (най-ниската температура, регистрирана тук, е – 82,8°С). За Южния полюс се твърди, че има най-чистия въздух на планетата, така че районът е важен обект за наблюдение и изследване на фоновите нива на естествени и антропогенни атмосферни съставки. През цялото южнополярно лято станцията приема групи посетители – членове на частни експедиции и представители на неправителствени организации. Тези посещения най-често се организират от частни компании, които осигуряват транспортни услуги, логистична подкрепа и екскурзоводи. Не се изискват допълнителни разрешителни за достъп до района, но е необходимо предварително уведомление за посещението.
В света има достатъчно необичайни и недостъпни места, които при желание и малко упоритост можете да посетите. Вярно е, че това ще струва много повече от почивка в много модерни курорти. Съществуват обаче и други видове туризъм, които при сравнително ниски разходи са не по-малко екзотични.