Здравословният хранителен режим е ключов елемент от спортната подготовка и играе решаваща роля за здравето на опорно-двигателната система, издръжливостта, представянето и ефективното възстановяване.
В много от случаите, диетата на физически активните хора бива комбинирана с диетични добавки, съобразени с вида спорт и степента на натоварване. Тези добавки обикновено са ориентирани към мускулното здраве, докато костите и ставите често остават извън фокусната грижа. Поради по-бързото износване на ставния хрущял у спортуващите, подобен пропуск може да доведе до нежелани последствия, проявяващи се и в по-късните години от живота.
Как да ограничите този риск?
С помощта на специално създадените за целта хондропротектори – натурални препарати, полезни за костната система. Съставът им включва някои от най-важните компоненти, естествено произвеждани в човешкото тяло – хондроитин сулфат (основен градивен елемент на ставните хрущяли), колаген (основен градивен елемент на съединителната тъкан) и други, чиито синтез започва да намалява още след 30-годишна възраст. Внасянето на тези хранителни вещества в организма посредством диетични добавки, се препоръчва както при интензивна физическа активност, така и в случаите на различни ставни заболявания с цел облекчаване на симптомите.
Какви са основните ползи от терапията с хондропротектори?
- подсилват здравината и устойчивостта на костите и ставите;
- ускоряват възстановяването след травми и наранявания;
- поддържат гъвкавостта на тялото и правилната стойка;
- осигуряват защита срещу износване на ставния хрущял;
- подпомагат нормалното състояние на коленните и тазобедрените стави, и междупрешленните хрущялни дискове, връзки и стави, свързващи прешлените на гръбначния стълб – те са особено податливи на увреждания, настъпващи при интензивно физическо натоварване или с напредване на възрастта.
Кои са базовите съставки на качествения хондропротектор?
- Глюкозамин сулфат, хондроитин сулфат и метилсулфонилметан
Подобряват лубрикацията на ставите, предотвратяват увреждането на хондроцитите (хрущялните клетки) и понижават възпалението. Ефектът им в комбинация е съпоставим с този на нестероидните противовъзпалителни средства, но може да продължи до 3 месеца след прекратяване на приема (carry-over effect).
- Хидролизиран колаген тип II
Това е най-изобилният протеин в организма и основен компонент на съединителната тъкан. Бива наричан „естествено лепило“, поради факта, че поддържа структурната цялост на органите. Спадът в нивата му с напредване на годините, води до намаляване еластичността на кожата, поява на бръчки и отслабване устойчивостта на хрущялите и сухожилията. Допълнителният прием на колаген намалява сковаността и болката в ставите, предотвратява разграждането на костта и подпомага изграждането на мускулна маса.
- Хиалуронова киселина
Киселината регулира водното съдържание в хрущяла и в синовиалната течност. Образува покривен комплексен филм около хондроцитите, който привлича водните молекули в хрущяла и увеличава устойчивостта му на компресия.
- Минерали като манган и бор
Те активират витамин D3, предотвратяват загубата на калций и заздравяват костите, ставите и хрущялите.
- Растителни екстракти с мощни противо-възпалителни свойства
Такива са извлеците от куркума, босвелия и други растения, чиито активни съставки действат като 5-LOX инхибитори (потискат ензима 5-липоксигеназа /5-LOX/, стимулиращ образуването на възпалителния медиатор арахидонова киселина) и намаляват хроничното възпаление в тъканите.
Остеомуув е първокласен натурален препарат за поддържане здравето на костите и свързващите ги стави. В състава му влизат всички групи основни вещества с доказана биологична активност – глюкозамин сулфат, хондроитин сулфат и метилсулфонилметан (МСМ), хидролизиран, високоусвоим колаген тип II, хиалуронова киселина, плодови екстракти, и екстракти от босвелия и куркума.
Приемът на Остеомуув се препоръчва както за профилактика на здрави хора и спортисти, така и с цел поддръжка на ставите при хронично възпаление, изтъняване на ставния хрущял и износване, последици от травма и артрит.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Защо сте толкова гладни? Осъзнато дишане за борба със стреса Как правилно да съставите тренировъчна програма