Подводните дейности варират от изследване на кораловите рифове до гмуркане в пещери и изследване на корабокрушения. Гмуркането с акули, като една от най-екстремните форми на това хоби, заема специално място сред тях.
Ако изкуството на гмуркането е овладяно на високо ниво като цяло, е възможно да се премине към такава напреднала форма на това забавление. Голямо внимание, прецизни движения, предпазлив риск, море от адреналин и голямо забавление – всичко това са постоянните компоненти на гмуркането с акули. Само най-силните и смели гмуркачи в света могат да си позволят такъв вид гмуркане, без значение колко бързо реагират на променящите се подводни условия и без страх да предизвикат най-кръвожадните хищници на моретата и океаните.
Основни разновидности
Гмуркането с акули предлага два стандартни варианта: по-безопасния вариант с използване на примамка и по-екстремния вариант без примамка, при който самите гмуркачи действат като мишена, за да привлекат морските хищници. Гмуркането с акули може да се извършва и в метални клетки за максимална безопасност или без защитни конструкции на собствен риск. Трябва да се има предвид, че в някои райони свободното гмуркане с акули е забранено и подобни екстремни гмуркания са възможни само в защитни клетки.
Акулите могат да бъдат предварително нахранени от персонала на водолазните центрове, които предлагат този вид забавление, или водолазите, които се отправят на такава екстремна разходка, да вземат със себе си приготвена стръв. Обикновено храната се разпръсква на дъното и хищниците се насочват към миризмата на стръвта. Храненето от ръка не е безопасно, тъй като лесно може да се загуби крайник (има такива нещастни случаи). Освен това за водолазите не е много безопасно да се намират в близост до акули, които водят сериозни битки за храна. Затова по-добрият вариант е да се хвърли парче месо във водата от лодка или яхта, за да се привлекат акулите, и да се гмуркат от лодката само когато хищниците се наситят.
Гмуркането с акули без хранене се извършва на собствен риск от авантюристични гмуркачи, които нямат нищо против тръпката. Най-често обаче подобни екстремни дейности са разрешени само в районите, където има най-безопасните за хората видове акули. Обикновено това става по следния начин. Когато плавниците на акулите затрептят в близост до лодката за гмуркане, се издава командата „Акули!“ и ако хищниците не са големи, гмуркането се извършва. Както водолазите, така и капитанът на лодката трябва да са наясно с безопасността на гмуркането от лодката.
При голям брой гмуркачи акулите обикновено се държат игриво, но се използва и хитра тактика. Морските хищници се стремят да откъснат един от водолазите от групата. На такъв човек е гарантирано по-живописно преживяване, но трябва да има предвид правилата за поведение в такива случаи, за да не се превърне случайно от актьор и зрител на този подводен театър в банално хранене на акули. Екстремното гмуркане е екстремно, но безопасността под вода, както и на вода, винаги трябва да бъде приоритет.
Съвети за безопасно гмуркане с акули
– Запазването на спокойствие като водолаз, който отива на среща с акули, е едно от основните правила за безопасно гмуркане. Важно е да сте предпазливи, но не и да се страхувате. Подобно на всички други хищници, акулите нападат само тези, които се страхуват от тях.
– Не правете излишни жестове, за да привлечете вниманието на морските хищници. Когато се намирате в близост до акули, трябва да правите плавни и бавни движения. Още по-добре е да наблюдавате морските хищници, като останете неподвижни, създавайки по този начин ефект на невидимост за тях. Важно е също така да не забравяте да се обръщате с гръб към акулите.
– Никога не се гмуркайте с пресни порязвания и рани.
– Избягвайте да докосвате акули или да правите снимки със светкавица, тъй като последствията могат да бъдат доста катастрофални.
– Тъмните костюми са препоръчителни за гмуркане с акули, а екипировката ви трябва да съдържа възможно най-малко метални части.
– Гмуркането с акули не се препоръчва по здрач, когато тези хищници са особено активни. В случай на колебания в дълбочината и в мътна вода тази дейност е крайно нежелателна.
– Когато практикувате подводен лов на места, където има вероятност да срещнете акули, е препоръчително да не влачите закачената плячка, а да я вдигнете директно в лодката на повърхността.
Най-добрите места за гмуркане с акули
Най-популярните дестинации за гмуркане с акули са Южна Африка, Австралия, Куба и Калифорния. В зависимост от местоположението можете да се срещнете с различни представители на кръвожадните хищници на моретата и океаните – от китови акули до акули чукове. Например можете да плувате с китови акули на Малдивите, в Мексико и Виетнам. На Бахамските острови можете да плувате в близост до безобидни лимонови акули, а на Филипините и Сейшелите можете да се гмуркате с китови акули, които се смятат за едни от най-миролюбивите.
Бахамските острови се смятат за рай за гмуркачите. Любителите на екстремното гмуркане с шнорхел могат да се насладят на „подводно родео“, в което акули с примамка се борят помежду си. Бичи акули може да откриете близо до остров Бимини, а тигрови акули – близо до плажа Тигър. Но както и в Южна Африка и Австралия, гмуркането с акули тук е възможно само в здрави железни клетки – свободното плуване е забранено. От друга страна, на Хавайските острови живеят до 40 вида акули, с които можете да се гмуркате както в клетка, така и на свободно плаване.
Опитните екстремни гмуркачи казват, че гмуркането с акули сред подводните забавления дава едно от най-ярките впечатления и с тези усещания не може да се сравни никое друго гмуркане. Това преживяване не е за хора със слаби сърца, но както се казва, който не рискува, не пие шампанско, а който не е изпитал всички аспекти на преживяването, не може да бъде истински водолаз.
Практически съвети
Да не ставате жертва на акули
Срещите с акули са една от най-често срещаните опасности, с които се сблъскват любителите на плаването – от гмуркачите и сърфистите до лодкарите, които искат да плуват на котва.
Югозападната част на Тихия океан е рай за гмуркачите – впечатляващите плажове и живописните лагуни на архипелага Фиджи. Многобройните места за гмуркане с наистина фантастични пейзажи отдавна са направили тези места известни като „Меката“ на гмуркачите.
Големият бариерен риф е уникално кътче в Австралия, което е толкова зашеметяващо, че се смята за едно от съвременните чудеса на света.
Гмуркане в Австралия
Земята на Антиподите е известна с уникалната си природна красота, обширните пространства, които привличат туристи, величествения океан и невероятните възможности за гмуркане.