Йога се смята за една от най-уникалните и ефективни системи за лечение на тялото. Той съчетава комбинация от физически упражнения, дихателни техники и концентрация. Редовното практикуване променя живота ви към по-добро и води до невероятни резултати за вашето здраве. Нека разберем какви са ползите от йога за мъжете и жените, дали е подходяща за деца и бременни жени и за кого е противопоказана.
Какви са ползите от йога?
Йога не е просто набор от упражнения, които само подобряват здравето ви. Това е специален начин на живот, който позволява да се постигне хармония във физическото и психическото състояние на човека, да се открият нови възможности и скрити сили на тялото. Същността на йога не е само физическо обучение; тя е предназначена за работа с човешкия ум и включва методи за духовно развитие и самоусъвършенстване.
Целта на древната индийска практика е да се постигне хармония със самия себе си и да се изпита радостта от цялостното здраве: физическо и духовно.
Научните изследвания потвърждават терапевтичния ефект на йога. Научни изследвания доказват, че редовното практикуване на йога нормализира физиологичните процеси в организма и оказва благоприятно въздействие върху всички органи и системи.
- Подобрява стойката и състоянието на гръбначния стълб. Чрез коригиране на деформациите на гръбначния стълб и притиснатите нервни окончания се премахва болката в гърба и врата. Коригирането на стойката води до увеличаване на обема на белите дробове, подобряване на кръвообращението на вътрешните органи.
- Нормализиране на хормоните. Изпълнението на асани подобрява работата на панкреаса и щитовидната жлеза, премахва нарушенията в сексуалната сфера и подобрява сексуалното здраве при мъжете и жените.
- Той също така помага за отслабване и подобрява фигурата на човека. Упражненията укрепват мускулния корсет на цялото тяло, ускоряват обмяната на веществата, подобряват функцията на стомашно-чревния тракт. Комбинираното въздействие на асаните върху тялото води до намаляване на теглото.
- Той развива гъвкавост, пластичност. Увеличава еластичността на връзките и сухожилията, премахва мускулното напрежение.
- нормализира сърдечно-съдовата система. Дълбокото дишане осигурява допълнителен приток на кислород към вътрешните органи, стабилизира сърдечния ритъм и ускорява кръвообращението.
- Повишава имунитета. Свиването и разтягането на мускулите стимулира движението на лимфата в организма, което улеснява справянето с инфекциите и предотвратява образуването на ракови клетки.
Ползите от йога за здравето на тялото не спират дотук. За разлика от фитнес тренировката, която има за цел да подобри тялото ви и да укрепи здравето ви, практиката ви помага да намерите душевно равновесие.
Йога често се използва за лечение на пациенти с психични разстройства, тежка депресия и безсъние. Йога асаните и медитацията помагат на човека да се отпусне, да повярва в себе си, да се освободи от чувството на тревога, страх и гняв.
Ползи от йога за жени
При жените йога помага за регулиране на ендокринната система, а здравето, благосъстоянието и емоционалното състояние на жените зависят от правилното ѝ функциониране.
Практикуването на йога има следните ползи за момичетата и жените
– нормализира месечния цикъл;
– облекчава предменструалния синдром и симптомите на менопаузата;
– Облекчава мигренозното главоболие (намалява усещането за болка и честотата на пристъпите);
– Забавя процеса на стареене;
– повишава либидото;
– Облекчава безсънието и кошмарите;
– Намалява менструалните болки;
– Премахва последиците от ходенето на токчета (облекчава умората и подуването на краката);
– Помага за намаляване на теглото и поддържане на добра форма;
– укрепва нервната система.
Изпълнението на асаните и дихателните техники подобрява кръвообращението и подхранва тъканите на всички органи. Това подобрява тяхната функция, оказва благоприятно въздействие върху кожата, здравето на ставите и общия тонус на тялото.
Ползи от йога за мъже
В днешно време по-голямата част от практикуващите йога са момичета и жени. Първоначално обаче то се е смятало за мъжка дейност: прерогатив на силния пол е да постигне единение с Бога и да се освободи от материалните нужди.
Редовното практикуване има положителен ефект върху здравето на мъжете. Много от позите (напр. Падмасана, Баддха Конасана, Джану Ширшасана) стимулират простатната жлеза и засилват кръвообращението в тазовите органи, което има положителен ефект върху потентността.
Йога разтяга лумбосакралния гръбначен стълб и въздейства върху тазобедрените стави. Те често се захващат за нервните окончания, от които зависи силата на мъжа. Изпълнението на асаните премахва тези блокажи и подобрява сексуалния ви живот.
Той също така стабилизира мъжката хормонална система, като стимулира надбъбречните жлези и тестисите и увеличава производството на тестостерон.
Освен че повишава потентността и подобрява качеството на сексуалния живот, йога помага да се развият такива важни за мъжа качества като самоувереност, решителност, устойчивост на стрес, издръжливост и самодисциплина.
Ползи за бременните жени
Жените, които са практикували йога преди бременността, могат да продължат с обичайните си асани и в ранните етапи на бременността. Единствените ограничения са позите, които предизвикват резки промени в стойката на тялото, риск от падане, притискане на вътрешните органи (някои усуквания, сгъвания).
От втория триместър нататък е забранено да правите упражнения, лежейки по корем. През третото тримесечие се препоръчва да се предпочитат дихателни практики и асани, които се изпълняват в изправено положение и в легнало положение настрани.
Жените, които нямат опит в йога, трябва да посещават групи за бременни. Можете да започнете да практикувате йога на всяка възраст, но само след консултация с лекар и инструктор, който ще намери подходяща тренировка за йога според здравословното ви състояние.
Ползи от практикуването на йога по време на бременност:
– симптомите на токсикоза намаляват;
– болки в долната част на гърба;
– намалява се рискът от поява на стрии;
– укрепват се мускулите на тазовото дъно и гърба;
– подуване и тежест в краката;
– положително отношение.
Практиката помага да се подготви тялото на бъдещата майка за раждането, като намалява болката по време на контракциите и облекчава следродилния период. Някои асани също така стимулират лактацията.
Ползи за децата
Йога е добра, защото можете да започнете да я практикувате на всяка възраст и с всякакво ниво на физическа подготовка. Децата намират практиката за също толкова полезна, колкото и възрастните, и обикновено им доставя огромно удоволствие.
Йога помага на децата:
– Оформяне на правилна стойка и коригиране на вече съществуващи нарушения;
– развиват гъвкавост и координация;
– да се научат да контролират тялото си, различните мускулни групи;
– да се грижат по-внимателно за здравето си;
– укрепване на имунната система;
– развиват вниманието и концентрацията;
– да се отървете от запека, да нормализирате храносмилането;
– да се научите на самоконтрол и самообладание.
Занятията по йога се различават от другите спортове и фитнес дейности по това, че в тях няма съревнование. Физическото натоварване е сериозно за детето, но то причинява травми и стрес.
Ползи за гърба
Йога е най-ефективният и достъпен метод за възстановяване на гръбначния стълб. Упражненията са подходящи за всички, които имат проблеми с гърба.
Ползите от тази практика са огромни:
– Подобрява стойката;
– укрепва мускулния корсет, който поддържа гръбначния стълб;
– подобряват се кръвотокът и метаболитните процеси в гръбначния стълб;
– нервните окончания в гърба са облекчени;
– Гъвкавостта и подвижността на гръбначния стълб се подобряват.
За да постигнете терапевтичен ефект при заболявания на гърба, трябва да практикувате под ръководството на опитен инструктор и да спазвате стриктно всички принципи на практиката.
Ползи за формата на тялото и отслабването
Повечето асани в йога са статични упражнения, при които всички мускули, включително и тези в най-дълбоките слоеве, са подложени на изключително натоварване. Стимулирането на тези мускули води до активно изгаряне на мазнини. Освен това това води до понижаване на нивата на кортизол – хормонът на стреса, отговорен за натрупването на излишни мазнини в областта на корема.
Практикуването на динамична и силова йога, съчетано с дихателни техники, подобрява метаболизма и ускорява процеса на отслабване, като помага за поддържане на ефекта в дългосрочен план.
При наднормено тегло са полезни усукването, огъването, разтягането, сгъването и обърнатите пози. Тези асани укрепват мускулите на корема и гърба и активно изгарят мастните натрупвания.
Най-здравословните асани
Съществуват много различни пози и техните разновидности (според някои източници 1300). Но не е необходимо да ги научите всички, за да усетите ползите за здравето си. За начинаещите е достатъчно да се научат да изпълняват правилно около 10-15 основни асани.
Най-популярните и полезни са:
– Тадасана (планинска поза) – подобрява стойката, предотвратява свързаната с възрастта дегенерация на гръбначния стълб и ставите на краката;
– Adho Mukha Shvanasana (куче, обърнато надолу) – подобрява мозъчното кръвообращение, разтяга гръбначния стълб и мускулите на краката, полезна за раменните стави;
– Бхуджангасана (поза „кобра“) – помага за подобряване на стойката, поддържа младостта, стимулира храносмилането, подпомага цикъла;
– Вирабхадрасана (втора поза на воина) – укрепва мускулите на гърба, краката и корема, подпомага отслабването в областта на талията и бедрата;
– Шалабхасана (поза „скакалец“) – подобрява храносмилането, укрепва и разтяга гръбначния стълб, стимулира простатната жлеза;
– Баласана (детска поза) – разтяга мускулите по протежение на гръбначния стълб, освобождава напрежението в междупрешленните дискове, помага за облекчаване на главоболието и умората;
– Триконасана (поза триъгълник) – тонизира нервите на гърба, стимулира червата, черния дроб, далака, нервната система, укрепва мускулите на страничната повърхност на трупа, развива гъвкавостта;
– Марджариасана (поза „котка“) – подобрява гъвкавостта на гръбначния стълб, засилва кръвообращението, стимулира отделителната система, възстановява репродуктивните функции;
– Сарвангасана (поза „свещ“ или „бреза“) – има силно положително въздействие върху всички органи и системи на тялото;
– Халасана (поза „плуг“) – регулира кръвообращението в гръбначния мозък, подобрява храносмилането, тонизира половите органи и облекчава умората в гръбначния стълб;
– Шавасана (поза „труп“) – облекчава напрежението в мускулите, облекчава психическите спазми, стреса, благоприятства сърдечните заболявания и високото кръвно налягане.
Саламба Сиршасана се смята за „царя“ на всички асани. Той е полезен за всички органи и системи на тялото, избавя от хронични заболявания, подмладява организма. Но тази асана не е за начинаещи, не е подходяща за хора в напреднала възраст или с наднормено тегло. Преди да опитате, трябва да натрупате опит.
Вреди и противопоказания
Упражненията по йога оказват значително въздействие върху човешкото тяло. За съжаление този ефект невинаги е положителен за хората с вече съществуващо заболяване или травма. Изпълнението на някои асани може да влоши заболяването и да причини вреда.
Всеки, който реши да го практикува, трябва да се съобразява с възрастта си, здравословното си състояние, особеностите на телесната структура. Възможно е да има ограничения или противопоказания за изпълнението на някои асани.
Йога е противопоказана при следните диагнози:
– хипертония в стадий 2 или по-висок;
– високо вътречерепно налягане;
– инфекции на главния или гръбначния мозък;
– онкологични заболявания;
– Тежко увреждане на сърцето или кръвоносните съдове;
– кръвни заболявания;
– Инфекциозни заболявания на ставите;
– Обостряне на хронични заболявания на храносмилателната система (холецистит, панкреатит и др.)
– Тежки черепно-мозъчни травми;
– обостряне на междупрешленна херния;
– шизофрения.
Не практикувайте преди шест месеца след операция, костни фрактури, инсулт или инфаркт на миокарда.
Важно е да се консултирате с лекар и инструктор по йога, преди да започнете занимания с йога. Много заболявания и здравословни състояния налагат само изключването на определени асани от ежедневната практика, без да са абсолютни противопоказания.
Какъв е правилният начин за упражнения?
Човек е създаден така, че трябва да бъде в хармония с външния свят, да бъде в хармония с него. Ако не го направите, започвате да се чувствате некомфортно, да се чувствате зле и депресирани. Асаните помагат да се възстанови хармонията, затова е много важно да ги изпълнявате по начина, по който ги изпълнявате. Важно е да се постигне точната позиция на тялото и красотата на движенията, затова е по-добре да се практикува под ръководството на опитен майстор пред огледалото.
Една от предпоставките за успех в йога е удовлетворението от изпълнението на асаните, усещането за мускулна радост. Без това резултатът е непълен.
Към упражненията по йога не трябва да се подхожда като към фитнес упражнения – трябва да се вземат предвид някои особености.
- По време на практиката е важно да контролирате дишането си: дишайте през носа дълбоко и равномерно, с еднакво време за вдишване и издишване. Същността на йога е в осъзнаването и контролирането на дишането.
- да се изключим от чуждите мисли и да се съсредоточим върху вътрешните усещания. Ако почувствате дискомфорт или болка в ставите или гърба, излезте от позата.
- не се пренапрягайте. За да поддържате равновесието на тялото си, трябва да поддържате мускулите си възможно най-напрегнати. 4.
- тренирайте на гладно. Можете да се храните след 20-30 минути.
- Оптималното време за тренировка за начинаещи е 20 минути. Постепенно увеличете продължителността му до 60 минути. Времето е от второстепенно значение, важно е да изпълнявате упражненията добре и да дишате правилно.
- Можете да практикувате всеки ден или всеки втори ден – според времето и силите си.
- Най-доброто време за тренировки е сутрин.
Опитните майстори на йога практикуват 2 часа преди изгрев слънце сутрин. Това време се нарича Брахма мухурта. Но следобедната или вечерната практика ще бъде също толкова полезна за тялото. Редовността на практиката е много по-важна от времето.
Новодошлите в йога не трябва да се опитват да изпълняват трудни асани (като стойки на глава) от първия урок. Важно е да се научите как да изпълнявате правилно основните упражнения и как да контролирате тялото и ума си, като обръщате внимание на това как се чувствате.
Йога не е състезание – трябва да се движите със собственото си темпо. Желанието да впечатлите другите, като се навеждате по-добре от съседа си, със сигурност ще ви разсее от мислите и дишането ви. Необходимо е да се помни, че за да стане човек здрав и щастлив, трябва преди всичко да практикува.
От всичко, което предлага древната индийска система, е необходимо да изберете това, което можете да правите, и това, което ви подхожда най-добре. Не трябва да се стремите към невъобразими резултати. Практикуването на йога включва вглъбяване в процеса на изпълнение на упражненията, разтваряне в тях.
Какво мога да правя вместо йога?
Йога е уникална система за укрепване на здравето. Никоя друга форма на фитнес няма да има подобен ефект върху тялото. Но ако по някаква причина не можете да се занимавате с древната индийска практика, можете да обърнете внимание на пилатес или каланетика. Тези фитнес тенденции имат някои сходства с йогата, така че могат да бъдат подходящ заместител.
Ползите от йога за мъжете и жените могат да бъдат огромни, ако този инструмент се използва компетентно. Ако не е панацея, йогата може да направи огромна промяна в живота на човек.