Fit World
  • Спорт и Фитнес
  • Здраве и Почивки
  • Красота и СПА
Няма резултати
Вижте всички резултати
English
Fit World
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Спорт и Фитнес Душа и Тяло

Ползи от заниманията с йога за тялото

18.08.2022
В Душа и Тяло, Спорт и Фитнес
Ползи от заниманията с йога за тялото

Йога се смята за една от най-уникалните и ефективни системи за лечение на тялото. Той съчетава комбинация от физически упражнения, дихателни техники и концентрация. Редовното практикуване променя живота ви към по-добро и води до невероятни резултати за вашето здраве. Нека разберем какви са ползите от йога за мъжете и жените, дали е подходяща за деца и бременни жени и за кого е противопоказана.

Какви са ползите от йога?

Йога не е просто набор от упражнения, които само подобряват здравето ви. Това е специален начин на живот, който позволява да се постигне хармония във физическото и психическото състояние на човека, да се открият нови възможности и скрити сили на тялото. Същността на йога не е само физическо обучение; тя е предназначена за работа с човешкия ум и включва методи за духовно развитие и самоусъвършенстване.

Целта на древната индийска практика е да се постигне хармония със самия себе си и да се изпита радостта от цялостното здраве: физическо и духовно.

Научните изследвания потвърждават терапевтичния ефект на йога. Научни изследвания доказват, че редовното практикуване на йога нормализира физиологичните процеси в организма и оказва благоприятно въздействие върху всички органи и системи.

  1. Подобрява стойката и състоянието на гръбначния стълб. Чрез коригиране на деформациите на гръбначния стълб и притиснатите нервни окончания се премахва болката в гърба и врата. Коригирането на стойката води до увеличаване на обема на белите дробове, подобряване на кръвообращението на вътрешните органи.
  2. Нормализиране на хормоните. Изпълнението на асани подобрява работата на панкреаса и щитовидната жлеза, премахва нарушенията в сексуалната сфера и подобрява сексуалното здраве при мъжете и жените.
  3. Той също така помага за отслабване и подобрява фигурата на човека. Упражненията укрепват мускулния корсет на цялото тяло, ускоряват обмяната на веществата, подобряват функцията на стомашно-чревния тракт. Комбинираното въздействие на асаните върху тялото води до намаляване на теглото.
  4. Той развива гъвкавост, пластичност. Увеличава еластичността на връзките и сухожилията, премахва мускулното напрежение.
  5. нормализира сърдечно-съдовата система. Дълбокото дишане осигурява допълнителен приток на кислород към вътрешните органи, стабилизира сърдечния ритъм и ускорява кръвообращението.
  6. Повишава имунитета. Свиването и разтягането на мускулите стимулира движението на лимфата в организма, което улеснява справянето с инфекциите и предотвратява образуването на ракови клетки.

Ползите от йога за здравето на тялото не спират дотук. За разлика от фитнес тренировката, която има за цел да подобри тялото ви и да укрепи здравето ви, практиката ви помага да намерите душевно равновесие.

Йога често се използва за лечение на пациенти с психични разстройства, тежка депресия и безсъние. Йога асаните и медитацията помагат на човека да се отпусне, да повярва в себе си, да се освободи от чувството на тревога, страх и гняв.

Ползи от йога за жени

При жените йога помага за регулиране на ендокринната система, а здравето, благосъстоянието и емоционалното състояние на жените зависят от правилното ѝ функциониране.

Практикуването на йога има следните ползи за момичетата и жените

– нормализира месечния цикъл;

– облекчава предменструалния синдром и симптомите на менопаузата;

– Облекчава мигренозното главоболие (намалява усещането за болка и честотата на пристъпите);

– Забавя процеса на стареене;

– повишава либидото;

– Облекчава безсънието и кошмарите;

– Намалява менструалните болки;

– Премахва последиците от ходенето на токчета (облекчава умората и подуването на краката);

– Помага за намаляване на теглото и поддържане на добра форма;

– укрепва нервната система.

Изпълнението на асаните и дихателните техники подобрява кръвообращението и подхранва тъканите на всички органи. Това подобрява тяхната функция, оказва благоприятно въздействие върху кожата, здравето на ставите и общия тонус на тялото.

Ползи от йога за мъже

В днешно време по-голямата част от практикуващите йога са момичета и жени. Първоначално обаче то се е смятало за мъжка дейност: прерогатив на силния пол е да постигне единение с Бога и да се освободи от материалните нужди.

Редовното практикуване има положителен ефект върху здравето на мъжете. Много от позите (напр. Падмасана, Баддха Конасана, Джану Ширшасана) стимулират простатната жлеза и засилват кръвообращението в тазовите органи, което има положителен ефект върху потентността.

Йога разтяга лумбосакралния гръбначен стълб и въздейства върху тазобедрените стави. Те често се захващат за нервните окончания, от които зависи силата на мъжа. Изпълнението на асаните премахва тези блокажи и подобрява сексуалния ви живот.

Той също така стабилизира мъжката хормонална система, като стимулира надбъбречните жлези и тестисите и увеличава производството на тестостерон.

Освен че повишава потентността и подобрява качеството на сексуалния живот, йога помага да се развият такива важни за мъжа качества като самоувереност, решителност, устойчивост на стрес, издръжливост и самодисциплина.

Ползи за бременните жени

Жените, които са практикували йога преди бременността, могат да продължат с обичайните си асани и в ранните етапи на бременността. Единствените ограничения са позите, които предизвикват резки промени в стойката на тялото, риск от падане, притискане на вътрешните органи (някои усуквания, сгъвания).

От втория триместър нататък е забранено да правите упражнения, лежейки по корем. През третото тримесечие се препоръчва да се предпочитат дихателни практики и асани, които се изпълняват в изправено положение и в легнало положение настрани.

Жените, които нямат опит в йога, трябва да посещават групи за бременни. Можете да започнете да практикувате йога на всяка възраст, но само след консултация с лекар и инструктор, който ще намери подходяща тренировка за йога според здравословното ви състояние.

Ползи от практикуването на йога по време на бременност:

– симптомите на токсикоза намаляват;

– болки в долната част на гърба;

– намалява се рискът от поява на стрии;

– укрепват се мускулите на тазовото дъно и гърба;

– подуване и тежест в краката;

– положително отношение.

Практиката помага да се подготви тялото на бъдещата майка за раждането, като намалява болката по време на контракциите и облекчава следродилния период. Някои асани също така стимулират лактацията.

Ползи за децата

Йога е добра, защото можете да започнете да я практикувате на всяка възраст и с всякакво ниво на физическа подготовка. Децата намират практиката за също толкова полезна, колкото и възрастните, и обикновено им доставя огромно удоволствие.

Йога помага на децата:

– Оформяне на правилна стойка и коригиране на вече съществуващи нарушения;

– развиват гъвкавост и координация;

– да се научат да контролират тялото си, различните мускулни групи;

– да се грижат по-внимателно за здравето си;

– укрепване на имунната система;

– развиват вниманието и концентрацията;

– да се отървете от запека, да нормализирате храносмилането;

– да се научите на самоконтрол и самообладание.

Занятията по йога се различават от другите спортове и фитнес дейности по това, че в тях няма съревнование. Физическото натоварване е сериозно за детето, но то причинява травми и стрес.

Ползи за гърба

Йога е най-ефективният и достъпен метод за възстановяване на гръбначния стълб. Упражненията са подходящи за всички, които имат проблеми с гърба.

Ползите от тази практика са огромни:

– Подобрява стойката;

– укрепва мускулния корсет, който поддържа гръбначния стълб;

– подобряват се кръвотокът и метаболитните процеси в гръбначния стълб;

– нервните окончания в гърба са облекчени;

– Гъвкавостта и подвижността на гръбначния стълб се подобряват.

За да постигнете терапевтичен ефект при заболявания на гърба, трябва да практикувате под ръководството на опитен инструктор и да спазвате стриктно всички принципи на практиката.

Ползи за формата на тялото и отслабването

Повечето асани в йога са статични упражнения, при които всички мускули, включително и тези в най-дълбоките слоеве, са подложени на изключително натоварване. Стимулирането на тези мускули води до активно изгаряне на мазнини. Освен това това води до понижаване на нивата на кортизол – хормонът на стреса, отговорен за натрупването на излишни мазнини в областта на корема.

Практикуването на динамична и силова йога, съчетано с дихателни техники, подобрява метаболизма и ускорява процеса на отслабване, като помага за поддържане на ефекта в дългосрочен план.

При наднормено тегло са полезни усукването, огъването, разтягането, сгъването и обърнатите пози. Тези асани укрепват мускулите на корема и гърба и активно изгарят мастните натрупвания.

Най-здравословните асани

Съществуват много различни пози и техните разновидности (според някои източници 1300). Но не е необходимо да ги научите всички, за да усетите ползите за здравето си. За начинаещите е достатъчно да се научат да изпълняват правилно около 10-15 основни асани.

Най-популярните и полезни са:

– Тадасана (планинска поза) – подобрява стойката, предотвратява свързаната с възрастта дегенерация на гръбначния стълб и ставите на краката;

– Adho Mukha Shvanasana (куче, обърнато надолу) – подобрява мозъчното кръвообращение, разтяга гръбначния стълб и мускулите на краката, полезна за раменните стави;

– Бхуджангасана (поза „кобра“) – помага за подобряване на стойката, поддържа младостта, стимулира храносмилането, подпомага цикъла;

– Вирабхадрасана (втора поза на воина) – укрепва мускулите на гърба, краката и корема, подпомага отслабването в областта на талията и бедрата;

– Шалабхасана (поза „скакалец“) – подобрява храносмилането, укрепва и разтяга гръбначния стълб, стимулира простатната жлеза;

– Баласана (детска поза) – разтяга мускулите по протежение на гръбначния стълб, освобождава напрежението в междупрешленните дискове, помага за облекчаване на главоболието и умората;

– Триконасана (поза триъгълник) – тонизира нервите на гърба, стимулира червата, черния дроб, далака, нервната система, укрепва мускулите на страничната повърхност на трупа, развива гъвкавостта;

– Марджариасана (поза „котка“) – подобрява гъвкавостта на гръбначния стълб, засилва кръвообращението, стимулира отделителната система, възстановява репродуктивните функции;

– Сарвангасана (поза „свещ“ или „бреза“) – има силно положително въздействие върху всички органи и системи на тялото;

– Халасана (поза „плуг“) – регулира кръвообращението в гръбначния мозък, подобрява храносмилането, тонизира половите органи и облекчава умората в гръбначния стълб;

– Шавасана (поза „труп“) – облекчава напрежението в мускулите, облекчава психическите спазми, стреса, благоприятства сърдечните заболявания и високото кръвно налягане.

Саламба Сиршасана се смята за „царя“ на всички асани. Той е полезен за всички органи и системи на тялото, избавя от хронични заболявания, подмладява организма. Но тази асана не е за начинаещи, не е подходяща за хора в напреднала възраст или с наднормено тегло. Преди да опитате, трябва да натрупате опит.

Вреди и противопоказания

Упражненията по йога оказват значително въздействие върху човешкото тяло. За съжаление този ефект невинаги е положителен за хората с вече съществуващо заболяване или травма. Изпълнението на някои асани може да влоши заболяването и да причини вреда.

Всеки, който реши да го практикува, трябва да се съобразява с възрастта си, здравословното си състояние, особеностите на телесната структура. Възможно е да има ограничения или противопоказания за изпълнението на някои асани.

Йога е противопоказана при следните диагнози:

– хипертония в стадий 2 или по-висок;

– високо вътречерепно налягане;

– инфекции на главния или гръбначния мозък;

– онкологични заболявания;

– Тежко увреждане на сърцето или кръвоносните съдове;

– кръвни заболявания;

– Инфекциозни заболявания на ставите;

– Обостряне на хронични заболявания на храносмилателната система (холецистит, панкреатит и др.)

– Тежки черепно-мозъчни травми;

– обостряне на междупрешленна херния;

– шизофрения.

Не практикувайте преди шест месеца след операция, костни фрактури, инсулт или инфаркт на миокарда.

Важно е да се консултирате с лекар и инструктор по йога, преди да започнете занимания с йога. Много заболявания и здравословни състояния налагат само изключването на определени асани от ежедневната практика, без да са абсолютни противопоказания.

Какъв е правилният начин за упражнения?

Човек е създаден така, че трябва да бъде в хармония с външния свят, да бъде в хармония с него. Ако не го направите, започвате да се чувствате некомфортно, да се чувствате зле и депресирани. Асаните помагат да се възстанови хармонията, затова е много важно да ги изпълнявате по начина, по който ги изпълнявате. Важно е да се постигне точната позиция на тялото и красотата на движенията, затова е по-добре да се практикува под ръководството на опитен майстор пред огледалото.

Една от предпоставките за успех в йога е удовлетворението от изпълнението на асаните, усещането за мускулна радост. Без това резултатът е непълен.

Към упражненията по йога не трябва да се подхожда като към фитнес упражнения – трябва да се вземат предвид някои особености.

  1. По време на практиката е важно да контролирате дишането си: дишайте през носа дълбоко и равномерно, с еднакво време за вдишване и издишване. Същността на йога е в осъзнаването и контролирането на дишането.
  2. да се изключим от чуждите мисли и да се съсредоточим върху вътрешните усещания. Ако почувствате дискомфорт или болка в ставите или гърба, излезте от позата.
  3. не се пренапрягайте. За да поддържате равновесието на тялото си, трябва да поддържате мускулите си възможно най-напрегнати. 4.
  4. тренирайте на гладно. Можете да се храните след 20-30 минути.
  5. Оптималното време за тренировка за начинаещи е 20 минути. Постепенно увеличете продължителността му до 60 минути. Времето е от второстепенно значение, важно е да изпълнявате упражненията добре и да дишате правилно.
  6. Можете да практикувате всеки ден или всеки втори ден – според времето и силите си.
  7. Най-доброто време за тренировки е сутрин.

Опитните майстори на йога практикуват 2 часа преди изгрев слънце сутрин. Това време се нарича Брахма мухурта. Но следобедната или вечерната практика ще бъде също толкова полезна за тялото. Редовността на практиката е много по-важна от времето.

Новодошлите в йога не трябва да се опитват да изпълняват трудни асани (като стойки на глава) от първия урок. Важно е да се научите как да изпълнявате правилно основните упражнения и как да контролирате тялото и ума си, като обръщате внимание на това как се чувствате.

Йога не е състезание – трябва да се движите със собственото си темпо. Желанието да впечатлите другите, като се навеждате по-добре от съседа си, със сигурност ще ви разсее от мислите и дишането ви. Необходимо е да се помни, че за да стане човек здрав и щастлив, трябва преди всичко да практикува.

От всичко, което предлага древната индийска система, е необходимо да изберете това, което можете да правите, и това, което ви подхожда най-добре. Не трябва да се стремите към невъобразими резултати. Практикуването на йога включва вглъбяване в процеса на изпълнение на упражненията, разтваряне в тях.

Какво мога да правя вместо йога?

Йога е уникална система за укрепване на здравето. Никоя друга форма на фитнес няма да има подобен ефект върху тялото. Но ако по някаква причина не можете да се занимавате с древната индийска практика, можете да обърнете внимание на пилатес или каланетика. Тези фитнес тенденции имат някои сходства с йогата, така че могат да бъдат подходящ заместител.

Ползите от йога за мъжете и жените могат да бъдат огромни, ако този инструмент се използва компетентно. Ако не е панацея, йогата може да направи огромна промяна в живота на човек.

Споделете

Свързани Новини

Как да постигнете перфектната коремна преса?
Спорт и Фитнес

Как да постигнете перфектната коремна преса?

26.01.2023
11
Хроничната умора – как да се справим с нея?
Душа и Тяло

Хроничната умора – как да се справим с нея?

12.12.2022
18
Как да откриете мотивацията си да спортувате?
Душа и Тяло

Как да откриете мотивацията си да спортувате?

02.12.2022
14
Fit World Magazine Fit World Magazine Fit World Magazine

Категории

  • Здраве и Почивки
    • Екзотични Дестинации
    • Екскурзии и Круизи
    • Приключения и Ваканции
    • Психично Здраве
    • Социално Здраве
    • Физическо Здраве
  • Красота и СПА
    • Beauty Heroes
    • Балнеа СПА
    • Благополучие
    • Новини за СПА
    • Тайни за Красота
    • Тенденции за Красота
  • Спорт и Фитнес
    • Аеробика
    • Бойни Изкуства
    • Душа и Тяло
    • Кардио
    • Танци
    • Фитнес
Fit World Magazine Fit World Magazine Fit World Magazine

Subscribe!

Subscribe to our mailing list to get the latest  Fit World News

Най-популярни публикации

Хроничната умора – как да се справим с нея?

Как да откриете мотивацията си да спортувате?

Каква е разликата между стречинг и пилатес?

Как правилно да съставите тренировъчна програма

Как да постигнете перфектната коремна преса?

Как да върнем страстта в една връзка: начини и полезни съвети. Етапи във връзката

Осъзнато дишане за борба със стреса

Ползите от степ аеробиката и дали можете да отслабнете с нея

Последни публикации

football fitworld img 2 2

Как футболния клуб „Барселона“ се справя с умората и стреса?

26.01.2023
1
Как да постигнете перфектната коремна преса?

Как да постигнете перфектната коремна преса?

26.01.2023
11
Движението е живот – продължавай напред!

Движението е живот – продължавай напред!

26.01.2023
4

Меню

  • Спорт и Фитнес
  • Здраве и Почивки
  • Красота и СПА

Информация

  • Контакти
  • Реклама
Facebook Instagram Youtube

Fit World Списание 2022, Vol1

FWC-Magazine-Br1-Cover-500px
  • Част от Internet Media Group © 2011 - 2022
  • Общи условия за ползване
  • Декларация за поверителност
  • Политика за бисквитки
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Спорт и Фитнес
  • Здраве и Почивки
  • Красота и СПА
Засечени
За да направите този сайт работи правилно, ние понякога Поставете малък данни пила, наречена "бисквитки" на вашето устройство. Най-големите сайтове направите това също.
Приеми
Промени настройките
Настройки на кутийката за бисквитки
Настройки на кутийката за бисквитки

Настройки на Поверителността

Реши кои бисквитки искаш да позволиш.

Можеш да промениш настройките винаги. Това, обаче може да изключи някои функции. За информация как да изтриеш бисквитките, виж Помощта на браузъра си.

Научи повече за бисквитките, които използваме.

Можеш да превключваш различни видове бисквитки с плъзгача:

  • Блокирай всички
  • Нужни
  • Функционални
  • Аналитични
  • Рекламни

Този сайт ще:

Този сайт няма:

  • Нужни: Запомням твоите настройки за бисквитки
  • Нужни: Позволи бисквитки на сесиите
  • Нужни: Събирам информацията, която въвеждаш във формулярите за връзка, формулярите за бюлетини по страниците
  • Нужни: Следя какво вкарваш в пазарската си количка
  • Нужни: Удостоверявам, че си влезнал в акаунта си
  • Нужни: Помня избраната от тебе версия на езика
  • Functionality: Remember social media settings
  • Functionality: Remember selected region and country
  • Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken
  • Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number
  • Analytics: Keep track of the time spent on each page
  • Analytics: Increase the data quality of the statistics functions
  • Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.
  • Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
  • Запомня твоите данни за вход
  • Нужни: Запомням твоите настройки за бисквитки
  • Нужни: Позволи бисквитки на сесиите
  • Нужни: Събирам информацията, която въвеждаш във формулярите за връзка, формулярите за бюлетини по страниците
  • Нужни: Следя какво вкарваш в пазарската си количка
  • Нужни: Удостоверявам, че си влезнал в акаунта си
  • Нужни: Помня избраната от тебе версия на езика
  • Functionality: Remember social media settings
  • Functionality: Remember selected region and country
  • Analytics: Keep track of your visited pages and interaction taken
  • Analytics: Keep track about your location and region based on your IP number
  • Analytics: Keep track of the time spent on each page
  • Analytics: Increase the data quality of the statistics functions
  • Advertising: Tailor information and advertising to your interests based on e.g. the content you have visited before. (Currently we do not use targeting or targeting cookies.
  • Advertising: Gather personally identifiable information such as name and location
Запази и затвори