Както всеки друг спорт, джогингът има положителни и отрицателни страни. Познавайки тези качества, всеки човек може сам да реши дали да прави джогинг по системата на Лидиард.
Положителното качество на джогинга е, че той е най-лесният начин за подобряване на здравето. Бягащите могат бързо да свалят излишните килограми и да върнат фигурата си в нормално състояние. В същото време чрез намаляване на холестерола и кръвната захар се подобрява метаболизмът, нормализират се сърдечносъдовата, дихателната и нервната система. Вследствие на това се подобрява работата на белите дробове и бронхите. Човек става по-спокоен, уравновесен. Благодарение на допълнителното снабдяване на мозъка с кислород се подобрява паметта. Изгарят се мазнини, което допринася за изчезването на целулита, тялото става по-еластично, кожата се подобрява. Но в същото време джогингърите трябва да помнят, че при изгарянето на мазнини, за да отслабнат, трябва да се придържат към определен хранителен режим. Те трябва да тренират на празен стомах, като пият само по една чаша вода. В края на тренировката могат да изядат няколко плода, плодове, варени зеленчуци или да изпият чаша плодово-ягодов сок, като изключат картофите, ядките и млякото, за да възстановят нормалното функциониране на организма. След 2-3 часа можете да изядете едно варено яйце, нетлъсто месо, продукти от извара. За вечеря си направете каша – от елда, ориз, просо или херинга. Не яжте пържено или тлъсто свинско месо. По-добре е да се отдаде предпочитание на птичето месо и морските дарове.
Съществуват и сериозни противопоказания за джогинг.
Хипо- и хипертония. след тренировка може да се повиши артериалното налягане, което води до увеличаване на кръвния поток и съответно до разкъсване на кръвоносните съдове. Или ако АН спадне, кръвоносните съдове ще се разширят по-бързо от ускорения кръвоток, което може да доведе до загуба на съзнание.
При атеросклерозата холестеролните плаки се отмиват от стените на артериите вследствие на увеличения кръвен поток, което води до образуване на кръвни съсиреци и впоследствие до инсулти.
При болестта на Муун, поради активирането на мастните клетки, организмът не само ще възстанови изгорените мазнини, но може да увеличи тяхното количество, което води до още по-голямо затлъстяване и увеличаване на теглото.
Противопоказанията включват и състояния като:
– глаукома,
– сърдечни дефекти,
– варикозни вени,
– плоскостъпие,
– артрит,
– рахит,
– след мозъчна травма можете да започнете да тренирате едва след известно време, в зависимост от тежестта на травмата.
Въпреки положителните аспекти, преди да започне да тренира, бегачът трябва да се подложи на пълен преглед и консултация с лекар, който въз основа на направените тестове ще определи полезността на заетостта, ще даде препоръки за тренировъчните режими.
Но ако все пак сте решили да се заемете с джогинг, то опитайте се да избегнете грешките, характерни за начинаещите.
Неправилни стъпки при джогинг.
Загряване. Джогингът е същият спорт като всеки друг, само че на любителско ниво. Поради тази причина преди тренировката трябва да направите малка загрявка на ниво леки упражнения за загряване на тялото: няколко клякания, загряване на мускулите на ръцете и краката, на гърба. В противен случай добре започнатата тренировка може да завърши с травми.
Неправилно избрано темпо. Не бива да започвате тренировката си дори със средна скорост. Трябва да започнете с ходене за известно време, постепенно да преминете към леко бягане и леко да увеличите темпото до скоростта, с която ще бягате по трасето.
Не забравяйте да измервате сърдечния си ритъм. Много начинаещи не обръщат внимание на ускоряването на сърдечния ритъм. Сърдечната честота за начинаещи трябва да е 55-65% от максималната им стойност. Можете да откриете своя максимум, като използвате формулата: HR=220 – възраст. За опитните бегачи е възможно да се използва малко по-висока сърдечна честота от 65-70%. Следете сърдечната си честота и дишането си, за да избегнете негативни последици. Ако показанията ви се влошат, прекратете тренировката.
Наблюдавайте техниката си на бягане. Помнете, че широките крачки са по-малко ефективни от малките стъпки. При широка крачка поради повишеното натоварване на ставите и сухожилията лесно може да се получи тяхното нараняване или изкълчване.
Не се преуморявайте! Ако се пренапрегнете, тялото ви бързо ще се умори от тренировката, както физически, така и психически. Физическата умора може да доведе до обостряне на стари заболявания и придобиване на нови. Моралната умора бързо ще обезкуражи по-нататъшните тренировки. В резултат на това заниманията ще бъдат хаотични, а скоро просто ще започнат да ви уморяват и да ви отнемат всякакво желание да ги правите. По тази причина се старайте да поддържате темпото и начина на обучение, които сте избрали, без да надценявате нормите, правете почивни дни и поне веднъж седмично давайте на тялото ден почивка.