Някои видове спортен туризъм може да не изглеждат привлекателни на пръв поглед, като например пещерният туризъм. Какво може да бъде интересно под земята? Как хората се решават доброволно да се изложат на огромен брой рискове и за какво?
Преминаването на естествени подземни препятствия, като вид спорт или дори екстремен туризъм, привлича много почитатели, които искат да изпитат издръжливостта на тялото си. Спелеотуризмът може да се нарече много гъвкав, тъй като в процеса на намиране и изследване на „тяхната“ пещера можете да преживеете и пешеходен туризъм, и планинско катерене с елементи на катерене, а понякога дори и гмуркане.
Можете също така да разгледате забележителности за тези, които просто искат да видят какъв е животът под земята. Такива обиколки обикновено се провеждат в оборудвани пещери, които са покрити с пътеки, изкуствено осветление, има предпазни парапети и навсякъде са монтирани информационни табла.
Характеристики на спелеотуризма
За тези, които не се интересуват само от разглеждане, могат да се запознаят с пещерите в техния естествен вид чрез любителски и професионален спелеотуризъм. Тук можем да подчертаем следните особености на пещерния туризъм:
– Въпреки сложността на спелеоложкия маршрут и вида на пещерата, всеки във всеки случай ще изпита основните трудности на пещерния живот: постоянната липса на естествена светлина, високата влажност, ниските температури, разнообразието на терена, липсата на естествена ориентация на земята.
– До самите пещери няма да можете да стигнете с превозно средство, понякога трябва да вървите пеша (със ски, лодка) в продължение на няколко дни, докато стигнете до дъното.
– Пещерите също така се различават по дълбочина, възраст и принцип на образуване. Всичко това естествено влияе върху сложността и степента на опасност на подземния маршрут. Основната разлика между тях е, че те могат да бъдат хоризонтални, наклонени или вертикални. Хоризонталните се образуват най-често в планините и преминаването им може дори да не изисква специално оборудване. Наклонените и вертикалните пещери са най-интересни за екстремните туристи, тъй като там ви очакват всички „прелести“ на подземния туризъм.
– Спелеоложките пътеки са разделени на категории по трудност, което позволява навлизане под земята както на професионалисти, така и на любители.
Спортният интерес на любителя спелеолог
Така може да се разбере, че спортният интерес към преминаването на пещерни маршрути се състои именно в преодоляването на характерните трудности:
– Първо, това е наземният път към пещерата. Трудността и продължителността му зависят от местоположението на пещерата, начина на приближаване до нея, метеорологичните условия и др. Това може да е няколкодневен летен поход, пресичане на река, зимно каране на ски със спускания и изкачвания – всичко това изисква не само физическа и морална подготовка, но и способност за разпределяне на силите на следващия етап.
– Следва самият маршрут на метрото. Подземните препятствия зависят от характера на пещерата и сложността на спелеоложкия маршрут. Най-лесните маршрути обикновено са в сухи пещери и не отнемат повече от половин ден. Но пещерното дело се усложнява от броя на блокажите, водните площи, тесните проходи, местата, където са необходими стълби, стълбички или гмуркане, дългото пребиваване без подкрепа и т.н. Най-трудните маршрути се характеризират с изобилие от такива трудности и продължават около две седмици. Освен това най-трудните пещерни маршрути изискват създаването на подземни лагери, което може да отнеме много повече време.
– Също толкова важно е да може да спазва предпазните мерки и правилата за поведение в пещерите, да използва правилно оборудването, както и да умее да се държи в извънредни ситуации и да оказва първа помощ. Важно е да се контролирате в случай на инцидент и да не изпадате в паника или безпокойство – всяко отклонение от правилата за поведение може да доведе до по-голямо нещастие.
– Моралната и психологическата стабилност са не по-малко важни от физическата подготовка. Просто се пренареждайте, защото в пещерата не просто престоявате дълго време в затворено пространство в условия на висока влажност, липса на кислород и ниски температури. При всичко това продължавате да се движите, често не на крака, а на въже, пълзите през тесни проходи без светлина и без място за никого, освен за вас, гмуркате се под водата, тъй като няма друг начин и винаги е тъмно. Не можете да се движите по терена без специални устройства. Не можете да избирате пътя си, тъй като има само един път към изхода – и какъвто и да е той, трябва да го изберете. От морална гледна точка това не е лесно. Няма връщане назад.
– Моралната и психологическата устойчивост е също толкова важна, колкото и физическата подготовка. Преместете се, защото в пещерата не просто престоявате дълго време в затворено пространство в условия на висока влажност, липса на кислород и ниски температури. При всичко това продължавате да се движите, често не на крака, а на въже, пълзите през тесни проходи без светлина и без място за никой друг освен вас, гмуркате се под водата, тъй като просто няма друг начин и винаги е тъмно. Не можете да се движите по терена без специални устройства. Не можете да избирате пътя си, тъй като има само един път към изхода – и какъвто и да е той, трябва да го изберете. От морална гледна точка това не е лесно. Няма връщане назад.
– Спелеотуризмът не само тренира тялото, повишава издръжливостта и физическата форма, но и помага да се преодолеят естествените страхове от тъмнината и затворените пространства. Трябва да сте внимателни обаче – ако имате силни страхове, те могат да се превърнат във фобия след дълъг престой в пещерата.
И след като излезете от пещерата на светло, е съвсем разбираемо защо най-обикновените неща изглеждат толкова необикновени. Може дори да възприемате дневната светлина по различен начин. За някои това пътуване е наистина невероятно преживяване; за други то може да бъде разрушително за здравето им или дори фатално. Спелеотуризмът – много труден и опасен вид туризъм, така че дори да сте много заинтересовани, не бързайте да се впускате в дълго пътуване. Като начало се разходете в туристическа пещера, вдишайте нейния въздух, усетете атмосферата и проверете реакцията на тялото си към подобна промяна в околната среда.