Да избягаш от мравуняците, да се свържеш с природата и да прекараш активна почивка е това, което търси туристът днес.
Характеристики на приключенския туризъм
В света на приключенския туризъм е много популярен, това е индустрия Adventure Travel, която предлага фотолов на китове и пингвини от лодка в Антарктида, покоряването на Джомолунгма, сафари с джипове в националния парк Серенгети в Танзания и състезателни автомобили на пистата Формула 1.
В приключенския туризъм местоположението не е толкова важно, колкото е важна идеята. Идеята е тази, която струва пари.
Не съществува единна система за създаване на приключенски турове, така че приключенски тур обикновено се нарича търговско пътуване в естествена среда с активни транспортни средства. Приключението в смисъла на съвременния туризъм – излизане от рутината, среща с нещо ново и необичайно пътуване, в което няма място за случайности и изненади, има ясно режисирано и обмислено. Приключенската екскурзия винаги има познавателна цел (да се види, да се докосне, да се усети, да се разбере, да се пребори със стихиите). Избирайки тази обиколка, вие сте активен участник в събитието, преодолявате препятствия и придобивате нов опит.
Същевременно ще бъдете максимално предпазени от неприятностите на ежедневието. Това е основната разлика между приключенския и дивия туризъм, когато човек трябва да се грижи за всичко сам. Задачата на лагеруващия е да си почине. Няма да бъдете натоварени с тежък багаж, няма да ви се налага да разпъвате палатка или да търсите квартира. По време на приключенската обиколка туристът създава най-удобните условия, за да даде възможност да се насладите правилно на трите основни компонента на приключението: екзотика, отдих и естетически или духовен компонент.
Приключенските екскурзии, както и всички останали, имат редица плюсове и минуси.
Плюсовете на приключенските турове са:
– Нови, ярки емоции;
– активен отдих сред природата;
– физическа активност;
– възможност да избягат от монотонността и еднообразието на живота, да се докажат;
– борба с фобиите и чувството за несигурност;
– можете да направите промени в сценария на приключението и желанията ви ще бъдат взети предвид.
Недостатъци на приключенските екскурзии:
– скъпо: освен самата екскурзия, която включва водач, нощувка и храна, ще трябва да наемете или да купите оборудване, да платите за услугите на инструктор (по-добре е да не пестите от това);
– Колкото и да се стараят организаторите на екскурзията да осигурят безопасността на туристите и да сведат до минимум всички видове рискове, вероятността от инциденти все пак съществува. В края на краищата е невъзможно да се справим с природата, а човешкият фактор все още е налице.
Приключенският туризъм се разделя на две категории: приключенски спортове и приключенски пътувания. Съществуват около седемнадесет подвида приключенски спортове: делтапланеризъм, каякинг, скокове с парашут, бейзджъмпинг и др. Природата в приключенските спортове е елемент, който трябва да се преодолее, препятствие, което трябва да се преодолее.
Най-популярният приключенски спорт в света е водният:
– гмуркане в Египет, Малайзия, Индонезия, Филипините, Куба и Хаваите;
– сърфиране в Америка (Флорида) и Австралия (Сидни);
– рафтинг по реки в Канада и САЩ (Аляска, Колорадо);
Приключенското пътуване е експедиция в необитаеми райони или райони с трудни природни и географски условия. Например експедиция с кучешки впрягове из снежните простори на Аляска или пътуване до пустошта на Непал за духовни практики.
Приключенските турове включват различни видове активен и екстремен туризъм, но винаги са предназначени за средностатистически туристи без специална физическа подготовка. Разбира се, застраховката за пътуване е задължително условие за такива екскурзии.
Най-опасните видове приключенски туризъм
– Сафари с горили
– Алпинизъм
– Космически туризъм
– Гмуркане с акули
– Хелискинг (една от разновидностите на фрийрайд – екстремно каране на ски, чиято същност е да се спуснете от планината, до която ще ви закарат с хеликоптер, по неподготвен склон);
– Състезания с драгстер (драгстерът е специално превозно средство за състезания на разстояние 402 м).
– Сандборд (каране на сноуборд върху пясъчни дюни)
– Спелеология („пещерен“ туризъм)
Обикновено приключенските турове се организират за малки групи (от пет до десет души), тъй като в големи групи е трудно да се осигури максимална безопасност за всички участници.