С намаляването на светлата част от денонощието се чувстваме сънливи и ни е трудно да се концентрираме. През есента се случват промени в организма, които забавят производството на серотонин. Това е химичен елемент, който играе важна роля за „чувството на радост“. В същото време се увеличава производството на мелатонин, хормона на съня, което се проявява като сънливост.
Как да се преборим с есенната депресия?
Ако сте склонни към депресивни разстройства, раздразнителност и умора, то есента не ви влияе добре. За да спрете тези неприятни усещания трябва бързо да се погрижите за себе си.
От гледна точка на нутрициологията трябва да проверите здравето си за хранителни дефицити. При първите признаци на потиснатост си струва да започнете прием на осемте основни микроелемента.
Йод – Той е от съществено значение за щитовидната жлеза, която от своя страна стимулира метаболизма, тъканното дишане и регулира телесната температура. Дневната доза йод за възрастен човек е 150 µg. Този елемент е важно да се приема заедно със селен до изчезване на симптомите на умора.
Селен – Антиоксидант, който трябва да се приема заедно с йод и витамин С. Препоръчителната доза за възрастни е 50-70 µg дневно. Ако избирате селен в препарати, изберете селенометионин, тъй като той се усвоява най-добре от организма.
Витамин D – Той има свойството да намалява възпаленията, да подобрява усвояването на калция и фосфора. Също така стимулира настроението и паметта. Препоръчителната доза за възрастен е 600-800 IU дневно. Може да го приемате под формата на желатинови капсули.
Магнезий – Това е елементът, който отговаря за нервната система, влияе на кръвното налягане, мускулната релаксация, нивата на кръвната захар и качеството на съня. Поради ниските нива на магнезий в храната, повечето хора страдат от магнезиев дефицит. Като превантивна мярка може да се приема под формата на магнезиев цитрат по 300 mg дневно половин час преди лягане. Дозата може да се удвои, ако е необходимо. Производителите комбинират магнезия с витамин В6, за да подобрят усвояването на микроелемента.
Витамини от групата В: липсата на тези витамини ви прави уморени, раздразнителни и избухливи.
- В2 е необходим за създаването на нови нервни клетки и за узряването на червените кръвни клетки
- В3, или ниацин, подпомага усвояването на триптофана, който помага за поддържане на добро настроение
- В5, или пантотенова киселина, подпомага функцията на надбъбречните жлези, което косвено повишава устойчивостта към стрес.
- В6 е от съществено значение за усвояването на магнезия и се съдържа в най-голямо количество в кедровите ядки.
Цинк – заедно с магнезия, това са „антидепресанти“ и се използва при възстановяване от депресия. Цинкът подпомага отделянето на кортизол и регулира реакцията на организма към стреса. Той е незаменим при недостатъчна функция на щитовидната жлеза. Цинкът не се натрупва в организма, така че трябва да осигурим ежедневния му прием с храната или под формата на хранителни добавки.
Желязо – Ниските стойности на феритин и хемоглобин, означават че имате анемия и железните депа са почти празни. Анемията сама по себе си дава характерни симптоми: умора, сърцебиене, мускулна слабост, липса на кислород, замайване и др. Ако това състояние вече е налице, промените в диетата не са достатъчни и трябва да се започнат добавки. Добър източник на желязо са протеиновите храни и витамин С.
ОМЕГА-3 – Според проучванията приемът на омега-3 е част от възстановителния режим при синдрома на уморените надбъбречни жлези. При променливо настроение и депресия може да се приемат 2-4 г на ден (в зависимост от теглото и качеството на храната) до подобряване на състоянието. Аеробните упражнения могат да спомогнат за засилване на действието на омега-3.
За да извлечете максимална полза от витамините и добавките, трябва да се уверите, че те се усвояват правилно. Основните фактори, които влияят върху усвояването, са състоянието на стомашно-чревния тракт, качеството и формата на добавките и времето на приема им. Пазете се и бъдете здрави!