Грубите хора са отблъскващи. Грубите хора тровят живота ви със своята натрапчивост, агресивност и грубост. Кой е най-лесният начин да се предпазите от тях, какво да направите, за да прекратите неприятен разговор или да предотвратите конфликт?
При някои хора грубостта се появява в зависимост от ситуацията – например при задействане на културни фактори. Или пък стресова ситуация внезапно превръща нормалния приятен човек в агресивен грубиян, на който е трудно да се устои. Други смятат, че подобно поведение е нормално – затова са груби с всички и винаги, без причина. Просто защото могат. Само докато не бъдат поставени на мястото им.
Защо хората са груби и невъзпитани?
За да можете да се противопоставите на грубостта, трябва да разберете защо и кога човек става груб. Това се случва, когато сме в отбранителна позиция. И колкото по-несигурен е човек, колкото повече травми е претърпял в миналото, толкова повече ще се опитва да се защитава. Дори ако все още не е застрашен – грубостта често е превантивна мярка.
Забелязвали ли сте, че наистина силните и уверени в себе си хора рядко повишават глас? Те просто нямат нужда от това. Малките кучета, от друга страна, могат да лаят по прелитащите покрай тях мухи. Същото е и с хората.
Ако едно дете е тормозено в училище и родителите му са груби с него, то ще се опита да компенсира своето истинско или въображаемо увреждане с грубост, когато порасне. С грубост. Немотивирана агресия. Ясно е, че подобно психологическо предимство ще бъде въображаемо и много колебливо – винаги ще се намери някой, който ще успее да спре подобно поведение. Как да спрете конфликт с такъв човек?
- Контролирайте се и бъдете учтиви.
Викането и махането с ръце в отговор ще даде на грубияна възможност да ви спечели в познатата му среда. Защо бихте го направили? Със сигурност той е много по-добър от вас. Вземете го в полето си. Помогнете на този човек да се почувства по-добре (въпреки че това може да звучи парадоксално).
Ако се държите достойно, леко, но твърдо, грубиянът успява да се отпусне и да се успокои. Няма нужда да се защитавате, вече сте му обяснили, че не го заплашвате по никакъв начин. Това ще даде възможност за диалог. Винаги помнете, че човекът е груб от страх и самота, опитайте се да му съчувствате. Това ще ви даде предимство в разговора.
- Устоявайте и на най-малкото невежество, което също е форма на грубост.
Продавачът в магазина може да не ви обръща внимание или приятелите, които срещате в кафенето, да са втренчени в смартфоните си. Най-добре е спокойно и с чувство за хумор да им обърнете внимание на факта, че диалогът включва контакт с очите и директен разговор. Ако нищо не се промени, просто напуснете ситуацията. Кажете, че съжалявате – и си тръгнете.
3 Научете детето си да не прекъсва
Децата също така умеят да се държат дръзко – например, те ще се втурнат по средата на разговор с възрастни, които крещят и пищят. И те искат да им обърнете внимание. Не е нужно да им позволявате да го правят. Уговорете се детето ви да ви държи за ръка, ако сте заети с разговор – вие му подайте ръка в отговор, за да му покажете, че сте го видели. И му отговорете, както можете. Бъдете спокойни и кратки.
Ако децата знаят, че продължават да бъдат обичани, че връзката им с вас не е застрашена от нищо и никого, те бързо ще намерят своето собствено занимание. Поговорете с детето си в спокойна ситуация на четири очи и му обяснете, че като ви разсейва, то просто увеличава времето, което ще прекарате с друг възрастен, а не с него.
- Говорете за дискомфорта си
Понякога има ситуации, в които имаме различно разбиране за личните граници. Чувстваме се така, сякаш човекът вече е преминал всички червени и всякакви други граници – и за него няма нищо лошо, всичко е наред. И какво не е наред с лицето ти? Не е нужно да чакате човекът да се досети за тревогите ви – най-лесно е да му кажете с думи, че ви притеснява.